کارنامه سفید مرغ اصفهان

مرغ اصفهان به کمک بازار چهار‌محال و استان‌های شمالی رفت

ورود مرغ گرم از استان‌های شمالی کشور یا چهارمحال و بختیاری به بازار اصفهان یکی از بزرگ‌ترین انتقادات مرغداران اصفهانی طی سال‌های گذشته بود. آن‌ها بارها از مسئولان به ویژه استانداری خواسته بودند تا در مقابل ورود مرغ به اصفهان بایستند. به تعبیر مرغداران، با وارد کردن گوشت سفید به اصفهان عرضه در بازار استان برهم می‌خورد؛ زیرا تولیدکنندگان اصفهان به تنهایی توان کنترل بازار داخلی را دارند و حالا در روزهایی که بازار مرغ درگیر انواع و اقسام مشکلات از گرانی تا کمیابی است، بررسی‌ها نشان می‌دهد وضعیت بازار مرغ در اصفهان به مراتب بهتر از استان‌های همسایه است.

شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰

یکی از مرغ‌فروشان اصفهانی در این‌باره می‌گوید: «پیش از این مرغ شمال و مرغ شهرکرد با ماشین‌های مختلف وارد بازار اصفهان می‌شدند تا سهم بازار مرغ اصفهان را بگیرد حالا در خود استان‌های شمالی و چهارمحال و بختیاری قدرت کنترل بازار را ندارند.»

مرغ شهرکرد

مرغ ماکیان یا مرغ سیمرغ شهرکرد طی سال‌های گذشته بارها توسط خرده‌فروشان با وانت‌های معمولی وارد اصفهان شدند. ابتدا شهرهای نزدیک به چهارمحال و بختیاری مانند باغ‌بهادران، زرین‌شهر و فولادشهر به تصرف مرغ شهرکرد درآمد و سپس پای آن ها به بازار شهر اصفهان باز شد. مرغ شهرکرد با قیمت کمتری عرضه می‌شد و در نتیجه نسبت به مرغ اصفهان با قیمت پایین‌تری به دست مردم می‌رسید. همین قیمت پایین مرغ شهرکرد باعث شد تا به سرعت بخشی از بازار اصفهان را دست بگیرد. ایزدی یکی از مرغ‌فروشان اصفهانی در این‌باره می‌گوید: «مرغ شهرکرد که آمد، اول فکر نمی‌کردیم کسی زیر بار آن بروند؛ ولی چند ماه بعد تعدادی از مرغ‌فروشان فقط مرغ شهرکرد می‌فروختند؛ زیرا قیمت پایین‌تری داشت.» با این حال عرضه مرغ شهرکرد در بازار اصفهان از حدود یک سال پیش به مشکل بر خورد.
مرغ‌فروشان گزارش دادند علی‌رغم وجود سفارش، مرغی از شهرکرد وارد اصفهان نمی‌شود تا اینکه در تعطیلات نوروز بازار مرغ به مشکل برخورد. گزارش‌های میدانی نیز نشان می‌دهد پس از تعطیلات نوروز وضعیت بازار مرغ در اصفهان به مراتب بهتر از شهرکرد بود. برای مثال سه هفته پیش وقتی زمزمه کمبود مرغ دوباره سر زبان‌ها افتاد، در مرغ‌فروشی‌های استان همسایه عرضه کمتر از تقاضا بود ولی در اصفهان بازار مرغ دست‌کم یک هفته بعد به مشکل برخورد. یکی از مرغ‌فروشان شهرکردی با نام حجازی در گفت‌وگویی تلفنی به اصفهان‌زیبا گفت: «روزهای آخر اگرچه کم ولی از اصفهان برای ما مرغ می‌رسید. ما هم تعجب کردیم چرا یک روز مرغ اصفهان را تأمین می‌کردیم و حالا اوضاع اصفهان بهتر است، کشتارگاه‌ها می‌گویند تقاضا برای مرغ در شهرکرد بیشتر از اصفهان است.»

مرغ شمال

مرغ شمال در بازار اصفهان قدمت بیشتری نسبت به مرغ شهرکرد دارد. این مرغ در طول سال‌های گذشته در اصفهان سهم بازار بزرگی دست‌وپا کرد، در حالی که قیمت آن از مرغ شهرکرد و اصفهان بیشتر است. مرغ‌فروشان اصفهانی دلیل تقاضا برای مرغ شمال را شایعاتی در مورد ارگانیک‌بودن این مرغ می‌دانند. یکی از مرغ‌فروشانی که سال‌هاست مرغ شمال می‌فروشد در این‌باره به اصفهان‌زیبا گفت: «مرغ شمال خوش‌طعم‌تر و طبیعی‌تر است، شمالی‌ها چون آب بیشتری دارند، مرغ را بهتر از استان‌های دیگر پرورش می‌دهند.» مرغ شمال در انواع دیگری مانند مرغ سبز نیز با قیمت بالاتر وارد بازار اصفهان می‌شد و تقاضای زیادی داشت؛ در مقابل بارها انجمن مرغداران گوشتی اصفهان موضوع کیفیت بالاتر مرغ شمال را رد کردند. دبیر انجمن مرغداران گوشتی اصفهان یک مرتبه درباره مرغ‌های سبز نیز گفت: «مرغ‌هایی که در سالن رشد نمی‌کنند را با نام مرغ سبز و ارگانیک می‌فروشند که درست نیست.»
در طرف مقابل اگرچه مرغ شمال سهم بازار زیادی از اصفهان گرفت، ولی مرغ گلپایگان اصفهان نیز در شهرهای شمالی کشور بازار بزرگی دست‌و‌پا کرد تا اینکه مشکلات تولید مرغ از راه رسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد در طول ماه‌های گذشته وضعیت بازار مرغ در اصفهان به مراتب بهتر از استان‌های شمالی کشور بود. یکی از مرغ‌فروشان شهرستان نور در گفت‌وگویی تلفنی به اصفهان‌زیبا گفت: «بیشتر روزها مرغ نداریم و وقتی مرغ عرضه می‌شود، خیلی زود می‌فروشیم. اینجا تقاضا برای مرغ بالاست.» برخی مدعی‌اند مرغ در بازار سیاه استان‌های شمالی به اعداد و ارقام عجیبی رسیده‌است، برای مثال یک فروشگاه‌دار می‌گوید به ثروتمندان تهرانی مرغ را تا کیلویی 200 هزار تومان فروخته است! مدرکی برای تأیید این ادعا وجود ندارد، ولی گزارش‌های میدانی و گفت‌وگو با مرغ‌فروشان نشان می‌دهد هنوز مرغ گلپایگان اصفهان، اگرچه کم ولی در بازار تعدادی از شهرهای شمالی کشور عرضه می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.