خاموشی کسب‌وکار با قطعی برق بازار

خاموشی‌ها به کدام کسب‌وکارهای اصفهان لطمه زده است؟

کاهش تولید و افزایش مصرف انرژی با خاموشی روزانه خانه و فروشگاه‌های مردم در اصفهان همراه بود. خاموشی اخیر صدای کسبه را درآورده است و بازاریان عقیده دارند قطعی برق حتی با اعلام قبلی بر کسادی بازار تأثیر گذاشت. طبق مشاهدات میدانی از بازار اصفهان، صنف تریا بستنی‌ها شرایط به‌مراتب بدتری نسبت به سایر اصناف دارند، چراکه باید علاوه بر قطعی برق و خاموش‌شدن دستگاه‌ها، فکری به حال فاسدشدن مواد غذایی فروشگاه به‌ویژه بستنی‌ها کنند. سایر کسبه از قبیل خیاط‌ها، پوشاک فروشان، عرضه‌کنندگان کیف و کفش و... نیز بر این باورند در زمان خاموشی‌ها بازار تعطیل می‌شود و مشتری ندارند.

یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

کسبه در اصفهان روزانه برای چندساعتی خاموشی برق را تجربه می‌کنند. تجربه‌ای که به گفته خود بازاریان تلخ است و هزینه زیاد به همراه دارد. مسئله اینجاست که پس از تعطیلی یک‌ماهه اول سال بازار به خاطر محدودیت کرونایی، حالا قطع برقی تیرخلاصی به مشاغل خرد است.
اصفهانی‌ها از ابتدای خردادماه میزبان مهمان ناخوانده‌ای به نام خاموشی هستند و در طول روزهای گذشته قطعی برق مشکلات زیادی را برای کسبه به وجود آورده است. حاج علی، یکی از شهروندان اصفهانی، در چهارباغ پایین مغازه تریا بستنی دارد. به گفته او، بیشترین منبع درآمد آن به روزهای گرم سال و فروش بستنی و آبمیوه تعلق دارد. او درمورد خاموشی‌ها و تأثیر آن بر کسب‌وکارش گفت: «بیشتر دستگاه‌های من با برق کار می‌کنند و قطعی برق یعنی تعطیل‌شدن تریا بستنی. هروقت برق ما قطع شود من باید به سرعت یخ بخرم و آن‌ها را روی بستنی‌ها بگذارم تا آب نشوند.» بررسی‌های میدانی از بازار اصفهان نشان می‌دهد هنگام خاموشی‌ها به ندرت مشتری برای خرید آبمیوه یا بستنی پیدا می‌شود که آن‌ها نیز به دلیل خاموش بودن دستگاه‌ها ناچار به انتخاب محصولات بسته‌بندی یا اسکوپی هستند و به دنبال این مشکلات، صنف تریا بستنی‌ها به‌شدت از خاموشی‌ها ناراضی‌اند. یوسفی، از فعالان این صنف، به اصفهان زیبا توضیح داد: «درست است که می‌گویند از قبل برنامه خاموشی را اعلام می‌کنیم ولی به حال ما فرقی ندارد! محصولات غذایی فروشگاه ما به ویژه بستنی حاوی شیر است که در این فصل باید در دمای خنک نگهداری شود تا فاسد نشود. من ماهی چهار میلیون تومان کرایه مغازه‌ام را با دردسر درمی‌آورم حالا هزینه تهیه یخ راهم باید به آن اضافه کنم.»
کافی شاپ و رستوران‌ها نیز وضعیت مشابه با تریا بستنی‌ها دارند و در زمان قطعی برق به محدودیت برمی‌خورند.
قطعی برق فقط به صنف تریا بستنی، کافی‌شاپ و رستوران‌ها ضرر وارد نکرده است و خیاط‌ها نیز این روزها با خاموشی‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنند. اردکانی که مغازه خیاطی برای دوخت لباس و تعمیرات دارد، درمورد قطعی برق به اصفهان زیبا گفت: «تقریبا هر روز قطعی برق داریم و کسب‌وکار ما وابسته به برق است.
خیلی از مشتریان من، افرادی هستند که لباسی را گرفته و بلافاصله برای کوتاهی یا سایر خدمات نزد من می‌آورند، من باید به‌سرعت کار آن‌ها را انجام دهم. ولی وقتی برق نباشد، چرخ‌ها کار نمی‌کنند و مشتریان می‌روند.»
حشمتیان، یکی دیگر از خیاط‌ها نیز افزود: «از دست‌دادن مشتری به خاطر نبود برق و عقب ‌افتادن سفارش‌ها همه به کنار، در عرض این یک ماه خاموشی یک چرخ خیاطی و یک اتو به‌خاطر قطع برق سوخته است که در این اوضاع و احوال نمی‌توانم جایگزین کنم.» درمجموع، قطعی برق در اصفهان کسبه را با مشکلات متعددی روبه‌رو کرده است و سایر فروشگاه‌ها مانند پوشاک، کیف و کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی و... هم در زمان خاموشی مشتریان خود را از دست می‌دهند. براساس مشاهدات میدانی پاساژهای اصفهان در زمان قطعی برق خالی از مشتری می‌شوند و بعضی از فروشگاه‌ها به قدری تاریک می‌شوند که امکان پرو لباس هم وجود ندارد. وضعیت فروشگاه‌های کنار خیابان نیز چندان مناسب نیست؛ ولی به مراتب بهتر از پاساژهاست.
احمدی، یکی از کیف و کفش‌فروشان خیابان نظر، با گلایه از قطعی برق گفت: «برق که برود، عملا بازار تعطیل می‌شود. حتی من به‌شخصه دیدم که مردم در زمان قطعی برق می‌گویند برویم شاید فلان منطقه برق داشته باشد و راحت خرید کنیم.» تعداد زیادی از کسبه نیز در این روزها به دنبال دستگاه کارت‌خوان بی‌سیم یا سیم‌کارت‌خور هستند تا اگر در زمان خاموشی‌ها مشتری پیدا کردند، قادر به دریافت وجه باشند!

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.