حمایت شهرداری از سرمایه‌گذاری های جسورانه

شهردار اصفهان: اقدامات این دوره مدیریت شهری در ذهن مردم باقی خواهد ماند

روز گذشته در ادامه برنامه‌های «هر یکشنبه، یک افتتاح» آیین افتتاح رسمی شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه هدهد با حضور شهردار اصفهان، اعضای شورای شهر، فعالان اقتصادی و کارآفرینان برگزار شد و شرکت سرمـایـه‌گـذاری جسورانه هدهد به‌منظور مشارکت در طـرح‌هــای فــنـاورانــه و نـوآورانــه با سرمایه‌گذاری هفت میلیارد تومانی فعالیت خود را شروع کرد. رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در این آیین، ضمن تسلیت شهادت دکتر چمران و شریعتی، گفت: در انتخابات گذشته، شورای پنجم بـرنـامـه‌هـایــی را ارائه کـرد و تیم اصلاح‌طلبان موضوع اکوسیستم کارآفرینی را مدنظر قرار داد و این لیست منتخب مردم شد و اکنون مردم شاهد اقدامات انجام‌شده هستند.

دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

علیرضا نصر اصفهانی افزود: هیچ گروه فکری نمی‌تواند با اتفاق‌های خوبی که در این دوره مدیریت شهری و شورای اسلامی رخ داد، رقابت کند و دلیل این موضوع مشارکت بالای مردم بود. او اظهار کرد: در تمام دوره‌هایی که در شورا حضور داشتم، مراجعه مردم برای اشتغال زیاد بوده است و ما همیشه شرمنده آن‌ها بودیم، در این راستا، سعی کردیم در این دوره با چنین اتفاق‌هایی شرایط را برای افراد فراهم کنیم تا بتوانند شغلی داشته باشند. من از شورای سوم به مسئله اشتغال توجه کردم. همه ما به‌عنوان نمایندگان مردم باید به این موضوع توجه کنیم.
رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه نگاه مردم به شورای شهر همه‌جانبه است، تصریح کرد: جایگاه مردم در این دوره ارتقا یافته و اگر به توصیه‌های بزرگان دینی توجه کنیم، می‌توانیم در راستای خدمت به مردم گام برداریم.
نصر اصفهانی با بیان اینکه موضوع اکوسیستم و کارآفرینی امری مهم در جامعه است، گفت: باید به این موضوع‌ها توجه کنیم و امیدبخشی لازم را بین مردم ترویج دهیم تا شاهد اتفاق‌های خوبی در شهر باشیم.
او خـاطــرنـــشـــان کـــرد: مـــرکـــز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر در این دوره خوب عمل کرد و به بهترین شکل توانست در بخش‌های لازم، کار خود را پیش ببرد. در شورای پنجم بالغ بر ۵۵ طرح بررسی و مصوب و برخی از آن‌ها عملیاتی شد که عمده این طرح‌ها با مرکز پژوهش مرتبط بود؛ گفتنی است این ۵۵ طرح با طرح‌های چهار دوره قبلی شورا برابری می‌کرد.

اقدامات این دوره مدیریت شهری در ذهن مردم باقی می‌ماند

شهردار اصفهان نیز در ادامه این آیین گفت: در حال رسیدن به رؤیاهای خود هستیم، در ابتدای کار خود در شهرداری، برنامه‌ای را با هفت گام پیش‌بینی کردیم که اولین گام آن گردشگری و دومین گام کارآفرینی بود؛ مشکلات اقتصادی کشور، تحریم‌ها، برهم‌خوردن برجام و کرونا تأثیرات مستقیمی روی گردشگری گذاشت و مشکلاتی ایجاد کرد. بعد از بررسی‌های لازم روی برنامه‌ها من به‌عنوان شهردار انتخاب شدم و اکنون خوشحالم که شورای شهر به کارهایی که مبتنی بر علم و دانش و کارآفرینی است، توجه می‌کند.
قـــدرت‌الـه نوروزی اظـهـار کرد: رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر، اقدامات خوبی برای کارآفرینی انجام داد؛ زیرا متولی آن با موضوع‌های این بخش آشنایی لازم دارد. این کار برای ما هم‌افزایی ایجاد می‌کند و شهرداری و شورای شهر اکنون مسیری را آغاز کردند که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اکنون شاهد زیرساخت‌های انجام‌شده در شرکت‌های خطرپذیر هستیم، این اقدامات قابل‌مشاهده نیست؛ اما می‌تواند نقطه مثبتی برای شهرداری باشد.
او با بیان اینکه اگر اقدامات به خوبی انجام شود شاهد فرار مغزها نخواهیم بود، اظهار کرد: شرکت‌های خطرپذیر از ۸۰ سال پیش تاکنون وجود داشته‌اند؛ اما حمایت‌های لازم از آن‌ها صورت نگرفته و مردم نیز با آن‌ها آشنایی ندارند و اگر شورای فعلی در این راستا اقدامی انجام نمی‌داد بازهم به این موضوع تـوجـهــی نـمی‌شــد. اســتـان اصفـهـان ۳۰دانشگاه و کارخانه بزرگ دارد پس باید به آن‌ها توجه شود تا مردم با این شرکت‌های جسورانه آشنا شوند. اگر می‌خواهیم اقتصاد پویا و اشتغال‌زایی بهینه داشته باشیم، بـایـــد از افـــراد متخـصـص اسـتـفـــاده کنیم؛ همچنین اگــر مـی‌خـواهــیـــم از سرمایه‌ها درست استفاده کنیم باید به سمت‌وسوی چنین شرکت‌هایی حرکت کنیم.
شهردار اصفهان تصریح کرد: کشور ما فاصله زیادی با جهان دارد پس باید تلاش کنیم که این فاصله طولانی‌تر نشود، امروز یک غفلت ما را از تکنولوژی عقب می‌اندازد و اگر اکنون به این امر توجه نشود در آینده شاهد زیان‌های زیادی خواهیم بود.
نوروزی اضافه کرد: ۴۵ روز زمان داریم تـــا به ایـــن مـوضـــوع‌هـــــــا بپردازیم و وضعیت کنونی را بهبود بخشیم. زمانی که طرح توان هفت برنامه‌ریزی شد تا ۱۰۰ هزار شهروند آموزش ببینند، گام بزرگی بود که مسیر تازه‌ای ایجاد کرد تا واحدهای شهرداری طرح‌هایی را مطالبه کنند. اکنون با استفاده از امکانات شهری باید از افراد توانمند استفاده شود و با آن‌ها شریک شویم تا اتفاق‌های خوبی برای شهر رقم بزنیم. او اضافه کرد: شهرداری پشتیبانی‌های لازم را انجام داده و اگر کسی بخواهد مانع این راه شود از پیشرفت کشور جلوگیری کرده است. در برنامه ۱۴۰۵ به این حوزه توجه شده است و ما باید در بودجه‌ریزی به سمتی برویم که به چنین موضوع‌ها و تکنولوژی نوین نگاه کنیم و اقدامات لازم را برای آن انجام دهیم.
شهردار اصفهان ادامه داد: باید از نیروهای متخصص استفاده کنیم تا افراد به کشورهای دیگر مهاجرت نکنند. امیدوارم در این راستا با کمک بخش خصوصی خوب ظاهر شویم. نوروزی با بیان اینکه درصددیم در روزهای پایانی این دوره مدیریت شهری سرمایه‌گذاری‌ها را تقویت کنیم، خاطرنشان کرد: خدمات این دوره شورای شهر و مدیریت شهری در ذهن مردم باقی خواهد ماند و افرادی که دانا هستند از این اقدامات آگاه‌اند؛ امروز تکنولوژی‌های نوین حرف اول را می‌زند پس باید اقداماتی در این راستا انجام شود. هرکدام از این افتتاح‌ها ویژگی‌ها و اهدافی دارد و ما در این روزهای پایانی می‌توانیم هر روز یک افتتاح داشته باشیم و تا لحظه آخر به مردم خدمت کنیم.

نبود منابع مالی خطرپذیر یکی از کمبودهای شهر اصفهان بود

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در ادامه این آیین گفت: یکی از قول‌هایی که در انتخابات شورای شهر به مردم دادیم این بود که سخن‌گوی شهرداری نباشیم و این برنامه نمونه‌ای برای این موضوع است؛ نبود منابع مالی خطرپذیر یکی از کمبودهای شهر اصفهان بود که رفع شد.
کوروش خسروی اظهار کرد: اگر صندوق کارآفرینی نباشد جوانان خلاق و کارآفرین نیز از طبقه خلاق‌ها خارج می‌شوند و ما شاهد مهاجرت آن‌ها به شهرهای دیگر خواهیم بود. در بودجه سال ۹۸ حدود پنج میلیارد تومان برای این موضوع در نظر گرفته شد و در شهریور ۹۸ این طرح انجام شد. اکنون این شرکت یک صندوق هفت میلیارد تومانی دارد که تا سال ۱۴۰۵ این عدد باید به ۳۰ میلیارد تومان برساند.
او تصریح کرد: شهرداری تاکنون دو میلیارد تومان به این بخش ارائه کرده و توانسته است پنج میلیارد دیگر از بخش خصوصی برای این شرکت جذب کند، امیدوارم این اتفاق در شهر افزایش یابد و منابع مالی خطرپذیر مرز ۱۰۰ میلیارد تومان را رد کند. شورای ششم نیز باید به این موضوع توجه کند تا در سال ۱۴۰۵ شهرداری بتواند مبلغ مشارکتی خود را به ۲۰ میلیارد تومان برساند. رئیس مرکز پژوهش‌های شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: شهرداری توانست با شرکت جسورانه هدهد مشارکت کند. در همین راستا از همه اعضای شورای شهر تشکر می‌کنم؛ زیرا برای به نتیجه رسیدن ایـــن پروژه تــلاش‌هـای زیادی انـجـام دادند و توانستیم پس از گذشت سه سال این طرح را به نتیجه برسانیم.

افزایش سه برابری سرمایه شرکت هدهد، هدف اصلی ماست

در ادامه مـدیــرعـــامـــل شــرکـــت سرمایه‌گذاری جـســورانــه هـدهــد گفت: شرکت‌های جسورانه vc برای تأمین مالی طرح‌های فناورانه و نوآورانه به روش مشارکت مالی در سهام همراه با کمک‌های مدیریتی، شبکه ارتباطی و دانشی وارد عمل می‌شوند. این شرکت‌ها احتمال شکست طرح‌های نوآوری و فناوری را کاهش و سرعت رشد و توسعه نوپا و اختراعات را افزایش می‌دهند. همچنین این شرکت‌ها فرصت‌آفرین و سکوی پرتاب هوشمند بلندپروازان هستند.
محمدعلی زاهدی افزود: شروع این شرکت‌ها به شکل فعلی در کشور از دهه ۷۰ آغاز شده؛ همچنین صندوق‌های پـژوهش و فناوری در دهه ۸۰ و انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر در دهه ۹۰ تأسیس شده است. در سال ۱۳۸۴ نیز در اصفهان صندوق پژوهش و فناوری استان تأسیس شد و بخش سرمایه‌گذاری به صورت جدی فعال شده است؛ گفتنی است تلاش‌های جزیره‌ای انجام شده؛ ولی نظام‌مند و مداوم نبوده است.
او افزود: در سال ۹۷ از شهردار اصفهان خواستم که در این کار مشارکت کند. شهرداری با کمک افراد حرفه‌ای وارد کار شد و شورا در این زمینه مصوبه‌ای تصویب کرد. به دنبال این اقدام جلساتی با سرمایه‌گذاران تهران برگزار شد که اکنون به نتیجه رسیده است. در سال۹۸ اقدامات خوبی درحال انجام بود که با شیوع ویروس کرونا مواجه شدیم؛ اما پس از آن اول مهر ۹۹ توانستیم کــار خود را آغاز کنیم.
مدیرعامل شرکــت سرمایه‌گذاری جـسـورانـه هـدهــد اظهار کرد: اکنون شش ســـهـام‌دار رســمـی در شرکـت وجود دارد و تا پایان تابستان میزبان سهام‌داران جدیدی خواهیم بود. زاهدی تصریح کرد: دو رویداد برای جذب سرمایه‌گذاران برگزار شد که در آن ۷۰ طرح ارائه و از بین آن‌ها هفت طرح انتخاب شد. ما به دلیل چگالی و تراکم زیاد افراد، شانس و سرعت ارتباطات و همکاری زیادتر و تجمیع امکانات زیر یک سقف و راندمان بالاتر، نیازمند فضاهای بزرگ‌تر هستیم.
او با اشاره به برنامه‌های حمایتی، تــفــاهـــم‌نـــامـــه‌هـــا و فـعـالـیـت‌هــای ترویجی، گفت: افزایش سه برابری سرمایه شرکت، فــعـالــیـت جدی در حوزه انقلاب صنعتی و توسعه همکاری با vc های تهران از اهداف اصلی ما برای توسعه این شرکت است. در اصفهان ظرفیت زیادی وجود دارد و به دنبال این هستیم که فضایی ایجاد کنیم تا خدمات کـارآفـریـنــــی به بـهـتـریـــن شــکـل انجام شود. باید زیرساخت‌هــــا برای شهر اصفهان فراهم شــود تا در این راستا شاهد توسعه باشیم.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری با کمک متخصصان سود زیادی به همراه می‌آورند

مدیرعامل شرکت توسعه کارآفرینی بهمن در پایان این آیین گفت: شرکت توسعه بهمن از سال ۹۵ کار خود را آغاز کرده و در این سال‌ها به‌عنوان سرمایه‌گذار فعالیت دارد. سال گذشته موفق شدیم چهار شرکت سرمــایـــه‌گــــذاری تـأســیـــس کنیم. حـــمــزه قطـبـی‌نـــژاد اظـهـار کرد: نمونه‌های موفقی از این صندوق‌ها در کشور وجود دارد که شاخص‌ترین آن‌ها دیــجــی‌کـالا، دیــوار و بـازار هستند. این سرمایه‌گذاری می‌تواند سودهای زیادی داشته باشد؛ اما باید از کمک متخصصان در این راستا استفاده شود تا از این راه افراد بتوانند سود زیادی دریافت کرده و متخصصان بااستـعـــداد را حـفـظ کنند.
او با بیان اینکه این شرکت‌ها با شکست‌هایی نیز مواجه بوده‌اند، ادامه داد: امیدوارم در شهر اصفهان هم شرکـت‌هــــای متخصص با ارزش رشد پـیدا کرده و این سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت هدهد افزایش پیدا کند تا شاهد رشد و پیشرفت این شرکت باشیم.
در پـایـان این آیـیـن، از شـهـرداری اصفهان و سرمایه‌گذاران دیگر این شرکت تقدیر و در پایان این شرکت با حضور رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار اصفهان به صورت رسمی افتتاح شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.