از بلغارستان به امید توکیو

آخرین فرصت المپیکی شدن برای شناگران اصفهانی

تا پیش از شیوع ویروس کرونا و در زمانی که رقابت‌های انتخابی کسب سهمیه المپیک در رشته‌های مختلف در جریان بود، علیرضا یاوری، شناگر اصفهانی از شانس خوبی برای دست‌یابی به ورودی المپیک برخوردار بود و تنها دو ثانیه تا رسیدن به رکورد تعیین شده فاصله داشت، اما تعطیلی یک ساله رویدادهای ورزشی تاثیر منفی‌اش را گذاشت و یاوری از شرایط مطلوب دور شد.

پنجشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۰

در روزهای گذشته رقابت‌های انتخابی شنای المپیک به میزبانی صربستان برگزار شد؛ اما با نظر کادر فنی تیم ملی، یاوری و دیگر شناگران اصفهانی در ترکیب تیم اعزامی به این رقابت‌ها قرار نگرفتند تا این فرصت را از دست بدهند، هر چند که شناگران اعزامی هم از کسب سهمیه المپیک مستقیم بازماندند.

پس از این رویداد و با اعلام فدراسیون جهانی شنا مجوز حضور یک شناگر در المپیک تحت عنوان سهمیه یونیورسالیتی به شنای ایران اختصاص یافت و آن طوری که فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو اعلام کرده با توجه به رکوردهای شناگران ایران، این سهمیه به یکی از این نفرات (متین بالسینی، بنیامین قره‌حسنلو، سینا غلامپور و مهدی انصاری) تعلق می‌گیرد که در این لیست نیز نام اصفهانی‌ها دیده نمی‌شود.

با توجه به حذف شناگران استان از ترکیب تیم ملی و عدم اختصاص شانس کسب سهمیه به آن‌ها، با پیگیری هیئت شنای استان اصفهان و مساعدت باشگاه آریس، شرایط اعزام سه شناگر به همراه یک مربی به مسابقات انتخابی بلغارستان فراهم شد تا در قالب یک تیم استانی برای یک اتفاق بزرگ تلاش کنند.

این رقابت‌ها که چند روز به طول می‌انجامد، از امروز آغاز شده و علیرضا یاوری، مهرشاد افقری و متین سهران با مربیگری گامر دیلانچیان برای کسب سهمیه تلاش می‌کنند، اتفاقی که آخرین شانس اصفهانی‌ها برای راه یابی به المپیک توکیو در رشته شنا محسوب می‌شود و امیدوار هستیم این سه ورزشکار با دست پر از بلغارستان باز گردند.

با توجه به سهمیه اعطایی از سوی فدراسیون جهانی شنا به کشورمان، اگر شناگران اصفهانی موفق به کسب سهمیه شوند، این سهمیه متفاوت از سهمیه یونیورسالیتی خواهد بود، ضمن اینکه محدودیتی نیز از لحاظ تعداد ورودی وجود ندارد و هر سه شناگر اعزامی نصف جهان می‌توانند شانس قرار گرفتن در لیست مسافران توکیو را پیدا کنند.

همچنین قرار است یک یا دو شناگر ایرانی نیز راهی مسابقات کسب سهمیه المپیک بوسنی شوند و شانس خود را برای کسب مستقیم سهمیه المپیک امتحان کنند که بر اساس اعلام فدراسیون، متین بالسینی در ۲۰۰ متر پروانه و بنیامین قره حسنلو در ۵۰ متر آزاد که رکوردهای خوبی در مسابقات صربستان ثبت کردند و تنها چند صدم ثانیه با ورودی المپیک فاصله داشتند، یک بار دیگر شانسشان را امتحان می‌کنند اما اگر از این مهم باز بمانند، سهم شنای کشورمان همان تک سهمیه اعطایی خواهد بود.

تیم ملی شنای کشورمان در حالی برای المپیکی شدن چشم به یک سهمیه اعطایی بسته که برای المپیک 2008 پکن، محمد علیرضایی، شناگر اصفهانی موفق شد در رقابت‌های انتخابی به سهمیه دست پیدا کند. تا پیش از این رویداد، چند حضور شناگران ایران در المپیک محدود به اعطای سهمیه از سوی فدراسیون جهانی بود که تحت عنوان وایلد کارت، به کشورهایی که در آن رشته ورزشی ضعیف بودند، اهدا می‌شد تا مشوقی برای توسعه آن رشته‌ها باشد.

زمانی که محمد علیرضایی با کسب سهمیه، جواز حضور در بزرگ‌ترین فستیوال ورزشی دنیا را به دست آورد، برخی از کارشناسان این اتفاق را به پیشرفت شنای کشور مرتبط می‌دانستند اما در ادوار بعدی المپیک دیگر این اتفاق رخ نداد تا معلوم شود که حضور در المپیک پکن نیز به واسطه استعداد ذاتی علیرضایی رخ داده و چندان ارتباطی به شرایط کلی این ورزش آبی در کشور و استان اصفهان نداشته است.

سال‌ها قبل و پس از حضور علیرضا یاوری در المپیک نوجوانان، پیش بینی می‌شد این شناگر خمینی شهری جا پای علیرضایی بگذارد اما تاکنون که این اتفاق رخ نداده است، هر چند که یاوری و سهران و افقری از لحاظ شرایط سنی، می‌توانند همچنان در مسیر پیشرفت حرکت کنند و ولو اینکه در المپیک توکیو نیز موفق به کسب سهمیه نشدند، راه برای نتیجه گیری آن‌ها در المپیک‌های بعدی باز است و می‌توانند علیرضایی‌های دیگری برای ورزش ایران و نصف جهان باشند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.