واکسیناسیون در اصفهان سرعت می‌گیرد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: ارگان‌ها در مقابله با کرونا بی‌تفاوت شده‌اند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام اینکه موج پنجم در راه است، از بی‌تفاوتی مردم نسبت به ویروس کرونا و همچنین بی‌توجهی دستگاه‌ها و نهادهای اداری نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، احساس خطر جدی در روزهای پیش رو کرد. به گزارش اصفهان زیبا آنلاین، دکتر کمال حیدری صبح امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران که به صورت لایو در اینستاگرام برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه هم مردم و هم مسئولان وارد فاز جدیدی از بی‌تفاوتی نسبت به پاندمی کرونا شده‌اند این درحالیست که این ویروس آرام ننشسته و روز به روز در حال جهش است و به تازگی نوع دلتای آن دیده می‌شود.

چهارشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۰

او با بیان این موضوع که ما انتظار نداریم همه جا تعطیل باشد، خاطرنشان کرد: ما از مردم تنها رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک را خواستاریم که متاسفانه توجه به این موارد بسیار کمرنگ شده است. به گفته معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در حال حاضر تنها 70 درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند این درحالیست که این آمار تا بیش از 90 درصد هم رفته بود.

حیدری با بیان این‌که موج پنجم کرونا از جنوب شرقی کشور شروع شده و به زودی به مرکز می‌رسد، گفت: افزایش میزان درصد تست‌های مثبت، نشان دهنده فراگیر بودن این ویروس در سطح جامعه و در بین مردم است.

او از نارنجی بودن وضعیت کلانشهر اصفهان گفت و بیان داشت: در حال حاضر تنها یازده شهرستان استان زرد رنگ و مابقی نارنجی هستند که این می‌تواند مقدمه‌ای برای قرمز شدن وضعیت استان اصفهان در روزهای آتی باشد.

حیدری در خصوص افزایش موارد بستری در اصفهان نیز گفت: تعداد بیماران بستری در مراکز درمانی استان اصفهان در 8 تیرماه نزدیک به 900 نفر بوده که 146 نفر از آنها مربوط به همان روز هشتم تیر بوده‌اند.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان در بخش دیگر با ابراز تاسف از اینکه در بسیاری از شهرستان‌های استان نیمی از سالمندان برای تزریق واکسن مراجعه نکردند، گفت: در صورت بروز موج پنجم کرونا، متاسفانه با مرگ و میر این گروه مواجه خواهیم بود. حیدری با بیان این‌که واکسیناسیون راهی برای ایمن‌سازی جامعه است، خاطرنشان کرد: واکسن‌ها از هر نوعی که باشند، امتحان خود را پس داده‌اند و با درصدی کم و زیاد بدن افراد را ایمن می‌کنند پس جایی برای تامل و از دست دادن فرصت نیست.

او با بیان این‌که در حال حاضر 6 درصد جمعیت استان واکسن را دریافت کرده‌اند، اذعان داشت: البته از این تعداد، 2.5 درصد دوز دوم واکسن خود را دریافت کرده که می‌توانیم بگوییم درحال حاضر این تعداد از جامعه اصفهانی، ایمن شده‌اند.

حیدری افزود: در حال حاضر همه تمرکز ما بر واکسیناسیون هفتاد ساله‌ها به بالا و افرادی است که دوز اول را دریافت کرده‌اند و بعد از آن به سراغ گروه‌های سنی 60 به بالا خواهیم رفت.

به گفته او، ویروس کرونا برای بقای خود جهش هایی پیدا می‌کند که می تواند از سیستم بدن فرار کند، اما واکسیناسیون باعث می شود بدن افراد به ویژه گروه پرخطر ایمنی اولیه داشته و حتی تزریق دوز اول واکسن 50 تا 60  درصد خطر مرگ و میر را پایین می آورد.

حیدری از بالارفتن سرعت واکسیناسیون در هفته آینده در اصفهان خبر داد و گفت: از هفته آینده و با ورود واکسن ایرانی کوو برکت، واکسیناسیون در استان اصفهان سرعت خواهد گرفت. او ادامه داد: در حال حاضر واکسن برکت در یک مرکز در اصفهان و براساس سند ملی  واکسن در حال تزریق است. حیدری خاطرنشان کرد: بعد از واکسیناسیون گروه سنی 60 سال به بالا، واکسیناسیون افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت و فشار خون آغاز می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت استان ادامه داد: واکسن موجود زنده است و دستورالعمل حساسی دارد، به همین دلیل به میزانی که واکسن تأمین می شود، افراد فراخوان می شوند بنابراین از مردم درخواست می کنیم بدون دریافت پیامک به مراکز تزریق واکسن مراجعه نکنند.

حیدری همچنین تاکید کرد: افرادی که دوز اول واکسن را تزریق کرده‌اند باید دوز دوم هم، همان واکسن را دریافت کنند و مجاز به دریافت واکسن‌های دیگر نیستند.

او در  بخش آخر با اظهار نارضایتی از عملکرد دستگاه‌ها و ادارات، بیان داشت: متاسفانه بدتر از مردم، دستگاه‌های اجرایی هستند که انتظار داریم همراه باشند، اما این همراهی ها مثل قبل نیست و پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های ستاد کرونا توسط آنها رعایت نمی‌شود.

حیدری یادآورد شد: متاسفانه در حال حاضر هیچ تمهیداتی از سوی این نهادها اندیشیده نشده است و این را از پارک‌ها و بازارها و خیابان‌ها و وسایل حمل و نقل شلوغ میشود متوجه شد.

او با بیان این عبارت که «ارگان‌ها در مقابل کرونا بی‌تفاوت شده‌اند»، گفت: همکاری بین بخشی و مشارکت مردم هر دو باید کنار هم باشند.

رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان در خصوص بی‌تفاوتی ارگان‌ها به باز بودن قهوه‌خانه در این شرایط اشاره کرد و گفت: در حال حاضر، قهوه‌خانه‌ها که حتی در شرایط زرد هم اجازه فعالیت نداشتند، باز هستند و خلاف قانون حتی پلمب را باز می‌کنند این درحالیست که ما با دستگاه‌های ذی ربط مکاتبه می‌کنیم تا با باز کردن پلمب برخورد کنند، اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.