شرایط بحرانی باید مدیریت شود

جلسه شورای سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان برگزار شد

جلسه شورای سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با حضور قدرت‌اله نوروزی شهردار اصفهان و جمعی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر در تالار شورای شهر برگزار شد و اقدامـات این سازمان مورد بررسی قرار گرفت. شهردار اصفهان در این جلسه گفت: شنیدن نقطه نظرات مختلف، اعضای مدیریت شهری را به جهت درست حرکت می‌دهد. قدرت‌اله نوروزی افزود: در همه سازمان‌های وابسته به شهرداری شاهد هستیم که مدیریت و اعضای هیئت مدیره آن به درستی انتخاب شده‌اند و همین موضوع سبب شده که اقدامات خوبی در سازمان‌های وابسته به شهرداری انجام شود.

یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰

او ادامه داد: حضور متخصصان موجب شده که در موضوعات مختلف علمی هر سازمان عملکرد خوبی را از خود به نمایش بگذارد و تصمیمات درستی بگیرند. شهردار اصفهان اظهار کرد: امیدوارم سازمان‌های وابسته به شهرداری این روند خوب خود را ادامه دهند تا شاهد رشد و پیشرفت شهرداری در زمینه‌های مختلف باشیم. این جلسه آخرین دیدار ما با اعضا و هیئت مدیره سازمان پارک‌ها در این قالب است و خوشحالم که در این چهارسال با برگزاری چنین جلساتی توانستیم وضعیت موجود را بهبود ببخشیم.

شهردار اصفهان با بیان اینکه در حوزه فضای‌سبز با مشکلاتی روبه‌رو هستیم، اظهار کرد: در شهرداری از شهر انسان محور به حیات محور تبدیل شده‌ایم و سعی داریم در همین راستا اقدامات خوبی را برای شهر رقم بزنیم، اخلاق انسانی یکی از موضوعاتی است که برای رسیدن به حیات محوری لازم است. زمانی که هر شهر یا کشوری در بحران قرار می‌گیرید افراد دیگر برای کمک کارهایی را انجام می‌دهند. امروزه در شهر اصفهان با بحران کم‌آبی مواجه هستیم و ما باید برای حل این موضوع چاره اندیشی کنیم زیرا شهر هویت‌های مختلفی دارد و فضای سبز نیز یکی از هویت‌های شهر است؛ چراکه ما وارثان این شهر تاریخی هستیم.

نوروزی تصریح کرد: اکنون در شرایط بحرانی سختی قرار داریم پس باید به شکل درست مدیریت کنیم، در این دوره 300 هکتار فضای سبز توسعه پیدا کرده است و ما برای آبیاری فضای سبز پساب را در نظر گرفتیم تا بتوانیم با بحران کم‌آبی مقابله کنیم. 650 لیتر بر ثانیه آب تصفیه می‌شود و ما از آن برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌کنیم و این موضوع در حالی است که ما برای آبیاری فضای سبز نیازمند 56 میلیون متر مکعب آب هستیم و سعی داشتیم که در همه مسائل مربوطه استاندار لازم را رعایت کنیم.

باید حافظ شهر تاریخی اصفهان باشیم

شهردار اصفهان ادامه داد: در دوسال گذشته تمرکز ما در این سازمان بر روی خریداری و تصفیه پساب بوده است و سعی داریم در مناطق شهرداری از آن استفاده کنیم تا بتوانیم از شهر مراقبت کنیم. نوروزی بیان کرد: بی توجهی به مسائل و مشکلات شهری اتفاقات ناگواری را به همراه دارد که حتی می‌تواند جان افراد را به خطر بیندازد پس ما باید در هنگام بروز مشکلات در صحنه حاضر شویم تا با چالش‌های موجود مبارزه کنیم. استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز خوب است اما نباید در هنگام اجرای آن عملکرد بدی را از خود نشان دهیم زیرا هدر رفت این آب چالش‌هایی را برای شهرداری ایجاد می‌کند.

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه باید حافظ شهر تاریخی اصفهان باشیم، خاطر نشان کرد: این شهر متعلق به شهروندان، کشور و جهان است پس ما به عنوان مسئولان این شهر باید از میدان نبرد با بحران‌ها سربلند خارج شویم و پاسدار اصفهان باشیم و نگذاریم بحران‌ها مشکلاتی ایجاد کند که مردم با یکدیگر درگیر شوند.

استفاده از خروجی دانشگاه‌ها برای بهبود وضعیت مدیریت شهری

همچنین در ادامه این جلسه رئیس کمسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: زنان نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند و اکنون سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان اکنون در اختیار یک خانم قرار گرفته است و با توجه به مشکلاتی که بود این کار انجام گرفت. از مدیریت این سازمان تشکر می‌کنم زیرا با توجه به حساسیت‌هایی که نسبت به مدیریت بانوان وجود دارد توانست اقدامات مدیریتی خود را به بهترین شکل انجام دهد؛ رویکرد خوب و تلاش این سازمان موجب شده که اکنون شاهد چنین اقدامات مفیدی در شهر باشیم پس نباید این دوره شورای شهر و مدیریت شهری ناحق نقد شود. اقدامات این دوره  خوب بوده است و نباید مورد بی لطفی قرار بگیریم. شیرین طغیانی با بیان اینکه این عملکرد خوب برای همه افراد مثبت است، اظهار کرد: اکنون عملکرد ما مثبت بوده است و این رویداد بزرگ همراه با اقدامات زیرساختی که انجام شده شکل گرفته است. در دوره‌های آینده شورای شهر باید از خروجی دانشگاه‌ها بیشتر استفاده شود زیرا این افراد می‌توانند به خوبی به مدیریت شهری کمک کنند.

تامین آب، مهم‌ترین هدف این دوره مدیریت شهری

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان نیز در ادامه گفت: اصفهان دارای یک فضای سبز چهار هزار هکتاری است که با توجه به کم‌آبی در استان ما باید با اقداماتی از درختان و فضای سبز مراقبت می‌کردیم پس در همین راستا اقداماتی را برای تامین، انتقال و مصرف آب در فضای سبز انجام دادیم. پساب یکی از مهم‌ترین منابع آب پایدار است که در گذشته از این منبع پایدار اندک استفاده می‌شد و اصفهان برای تامین آب به منابع زیرزمینی تکیه کرده بود. فروغ مرتضایی‌نژاد با بیان اینکه طرح کلکتور، مخازن و تکمیل نقشه آب فضای سبز شهر اصفهان انجام شده است اظهار کرد: الگوی  استفاده از آب در سال‌های گذشته بر اساس چاه‌ها بوده است اما در طرح جامع و با طراحی‌هایی که ارائه شد و  شبکه آب رسانی که در سال‌های اخیر انجام شده است شاهد اتفاقات خوبی در فضای سبز بودیم. آبیاری تحت فشار ما سال به سال افزایش پیدا کرده و ترمیم شبکه‌ها نیز انجام شد و ما توانستیم در سال ۹۹ سیستم آبیاری تحت فشار را ترمیم کنیم. او افزود: در حال حاضر پساب گندزدایی و تصفیه می‌شود و حتی ما در کمربند سبز نیز از این آب استفاده می‌کنیم. در سال 96 تنها 180.572 متر مکعب از پساب استفاده می‌شد اما ما با اقدامات خوبی که در این راستا انجام دادیم موفق شدیم این عدد را به 7.178.112 متر مکعب برسانیم. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان با اشاره به موضوع مقاوم سازی نوع گیاهان، ادامه داد: با این کار نیاز آبی گونه‌های گیاهی کاهش پیدا می‌کند و گل‌ها نیز پایدار خواهند شد؛ همچنین در این راستا تولید چمن‌های مقاوم را انجام دادیم و توانستیم سرانه آن‌هارا افزایش دهیم و باید این کار ادامه دار باشد تا شاهد مصرف کمتری از آب باشیم. باز آفرینی چهارباغ عباسی را در این دوره داشتیم و با نظارت بالا و کمترین آسیب توانستیم درختان را جا به جا بکنیم.

برنامه‌ریزی‌هایی برای درختان خطرآفرین

او تصریح کرد: برای پیشگیری از خطرات درختان برنامه ریزی‌هایی برای درختان خطر آفرین تدوین شده است و متخصصان نیز برای جلوگیری از این موضوع با دستگاه توموگراف، درختان آسیب دیده را تشخیص دادند. همچنین در این دوره واحد پایش پساب برای مشکلات میکروبی آزمایش‌هایی را انجام داده است. در سال 98 حدود 295 آزمایش و سال 99 حدود 860 آزمایش مختلف بر روی پساب انجام شده است و در این موضوع پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم. واحد گیاه پزشکی نیز با انجام اقداماتی توانسته در بخش سموم به نتایج خوبی برسد و مصرف سم به نصف کاهش یابد.

مرتضایی نژاد اضافه کرد: ما تنها در برخی از مناطق فضای سبز تفرجگاهی استاندارد داریم و باید به تلاش خود ادامه دهیم. در شش ماه اخیر اقداماتی از جمله گرامیداشت درختکاری در مناطق مختلف، روز ملی گل و گیاه و گرامیداشت دهه کرامت، کلگاری و ساماندهی فضای سبز ایام عید نوروز در سطح مناطق، جابجایی درختان و دعوت از شرکت‌های دانش بنیان و اجرای لحاف بتنی برای اولین بار در فضای سبز شهر اصفهان را در سازمان انجام دادیم. مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: تصویب لایحه اخذ عوارض حفظ و گسترش، تصویب آئین نامه صندوق توسعه فضای‌سبز، احداث پارک 53 هکتاری شهرک پرتو، احداث باغات موضوعی مانند باغ گیاهان دارویی، رزگاردن و ... از جمله اقدامات انجام شده عملکرد سازمان در حوزه داخلی و فضای سبز مناطق بوده است. مرتضایی نژاد با بیان اینکه بام سبز راهکاری برای افزایش سرانه تفرجگاهی فضای سبز است گفت: پلاک‌کوبی درختان، امکان سنجی خرید دستگاه‌های توموگراف، کنده کن و دستگاه‌های جابجایی درخت، ادامه تکمیل کمربند سبز شهر در اراضی 120 هکتاری، ادامه تغییر الگوی کشت، تکمیل تصفیه خانه‌ها و پایش پساب و تخصیص اعتبار جهت احیا و ساماندهی فضای سبز انهار از پیشنهادات سازمان برای اجرا در آینده است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.