سازوکار خرید موتورسیکلت‌ برقی

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری: موتورسیکلت‌های برقی جایگزین مناسبی برای موتورهای فرسوده‌اند

به دلیل اینکه آلودگی محیط‌زیست و بیماری‌های ناشی از آن انسان امروز را تهدید می‌کند، بشر به این فکر افتاده است که هر چه سریع‌تر به دنبال راه چاره‌ای برای گذر از این وضعیت باشد. استفاده از موتورهای برقی یکی از راهکارهایی است که از آلودگی محیط‌زیست می‌کاهد و باعث کاهش هزینه‌های حــمـــل‌ونــقــلــی مــی‌شـــود؛ هــرچند استفاده از این وسیله، معایبی هم دارد، اما مزایای استفاده از آن بیشتر است. اصفهان با جمعیت بیش از سه‌میلیون نفر یکی از آلوده‌ترین شهرهای کشور و تزریق موتورهای برقی به شهر یکی از راه‌های کاهش آلودگی هواست. در این زمینه موتورهای فرسوده با موتورهای برقی تعویض می‌شود.

چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰

به گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان، تفاهم‌نامه پرداخت وام ۱۲۰میلیون‌ریالی برای خرید موتوربرقی (با کارمزد 4درصد و اقساط پنج‌ساله)، پرداخت ۱۵میلیون ریال کمک بلاعوض از سوی شهرداری و پرداخت ۱۵میلیون ریال تخفیف از طرف فروشنده پیش‌بینی‌شده است.
متقاضیان باید ابتدا با ورود به سامانه https://my.isfahan.ir در طرح جایگزینی موتوربرقی ثبت‌نام و کد رهگیری دریافت کنند؛ سپس اعتبارسنجی شهرداری و ارسال پیامک برای متقاضیان به‌منظور تأیید مدارک و ارسال معرفی‌نامه به صندوق کارآفرینی امید انجام می‌شود.
مسعود بنده‌خدا افزود: مابقی مبلغ موتور وابسته به کارخانه مربوط و مدل موتورسیکلت است که فروشندگان به‌صورت نقد و اقساط از متقاضیان دریافت می‌کنند. قیمت موتورسیکلت‌هایی که اکنون در این طرح وجود دارد از 26میلیون تومان تا 42میلیون تومان قیمت دارد.
او تصریح کرد: ثبت‌نام مدت‌زمان مشخصی ندارد و در هنگام تکمیل ظرفیت دیگر قادر به ثبت‌نام نیستیم. ما می‌توانیم شش‌هزار و 667 موتورسیکلت برقی را جایگزین کنیم که تاکنون هزار و 700 نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند. او خاطرنشان کرد: ماهیت این طرح، تعویض موتورسیکلت‌های فرسوده و جایگزینی موتورهای برقی است. در ابتدا مقرر شد این طرح به‌صورت کلی انجام شود؛ اما دولت تصمیم گرفت شهرداری موتورهای فرسوده را از مردم دریافت و موتورهای برقی را جایگزین آن کند. «تعویض موتورهای فرسوده با موتورهای برقی» عنوان این طرح است. مــعــاون حـــمــل‌ونــقــل و ترافیک شهــرداری اصفــهــان، اضافه کرد: مراجعه به فروشگاه‌های منتخب و انتخاب محصول موردنظر و دریافت پیش‌فاکتور برای ارائه به صندوق کارآفرینی امید، مراجعه به صندوق کارآفرینی امید برای افتتاح حساب و تکمیل مدارک جهت دریافت تــسهیــلات، اســقـاط موتورسیکلت فرسوده در مراکز معتبر اسقاط و تحویل گواهی اسقاط به صندوق کارآفرینی امید؛ از دیگر مراحل دریافت تــسـهیــلات و تــحــویــل مــوتــوربــرقــی است.

 دریافت تأییدیه صندوق کارآفرینی امید

بنده‌خدا، با بیان اینکه دریافت تأییدیه صندوق کارآفرینی امید برای پرداخت تسهیلات و معرفی به فروشگاه منتخب برای دریافت مـــوتـــورســیــکلــت بـــرقـــی ضروری است، تصریح کرد: تسویه‌حساب (به‌صورت نقد و اقساط) با فروشگاه و دریافت موتورسیکلت موردنظر باید انجام شود.
 او خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان برای رفاه حال شهروندان، مکان مناسبی را در مرکز شهر برای استقرار نماینده مرکز اسقاط به‌منظور دریافت موتور فرسوده و گواهی اسقاط اختصاص داده تا از تردد شهروندان به خارج از محدوده شهر جلوگیری شود.

اعلام شرایط دریافت وام توسط صندوق کارآفـریـنی امیـد

مـعاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری اصفهان با بیان اینکه شرایط دریافت وام توسط صندوق کارآفــرینی امید اعلام می‌شود، اظهار کرد: برای دریافت این وام باید یک کارمند با فیش حقوقی یا کاسب با جواز کسب و یک برگ چک برای متقاضی ضامن شود. بنده‌خدا افزود: تعویض موتورسیکلت در این طرح الزامی است و افراد باید دارای یک موتورسیکلت فرسوده باشند. ما به دنبال این هستیم که این شرط را از روی این طرح برداریم؛ ولی تا چند ماه آینده طرح با همین شروط ادامه پیدا خواهد کرد.

استفاده از مدل‌های مختلف موتورسیکلت در این طرح

بنده‌خدا با بیان اینکه از کارخانه‌ها و مدل‌های مختلف موتورسیکلت‌های برقی در این طرح استفاده‌ شده است، اظهــار کرد: متقاضیان می‌توانند با سلیقه شخصی خود، دستگاه مدنظر را انتخاب کنند. تلاش کردیم شرایط ثبت‌نام را به‌گونه‌ای پیش ببریم تا افراد با حداقل حضور در شهرداری و بانک بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند. بیشتر فرایندها به شکل مجازی انجام می‌شود و مدارک در سامانه ثبت خواهد شد. ما این اطلاعات را برای بانک ارسال می‌کنیم تا آن‌ها اعتبار سنجی لازم را انجام دهند. پس از انجام این کارها افراد باید برای امضا در بانک‌ها حضور پیدا کنند.

طرح جایگزینی باتری به‌صورت اقساط

او با بیان اینکه این موتورها ازلحاظ فــنــی خــوب و جــزو پرفروش‌ترین محصولات در کشور هــستند، خاطرنشان کرد: برای شارژ موتورها نیز مقررشده ایستگاه‌هایی در سطح شهر و پارکینگ‌های شهرداری احداث شود تا افرادی که هنگام استفاده از این موتورها با کمبود شارژ مواجه شدند از این ایستگاه‌های شارژ به‌صورت رایگان استفاده کنند.
معاون حمل‌ونقـل و تــرافیک شهرداری اصفهان، تصریح کرد: باتری این موتورها از 1500 تا 3000 وات و عمر آن از یک تا پنج سال متغیر است. شهرداری در همین راستا به دنبال طرح جایگزینی باتری به‌صورت اقساط است که این موضوع در آینده اجرا خواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.