مرداد سختی پیش روی اصفهان است

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی در جمع خبرنگاران از جولان جدی‌تر موج پنجم کرونا در روزهای آینده خبر داد

چند ساعتی بیشتر از قرمزشدن اصفهان و میزبانی این کلان‌شهر از پیک پنجم کرونا نمی‌گذشت که دکتر بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران حاضر شد و به ارائه آخرین اخبار و آمار از شیوع جدی این اپیدمی در استان، طی روزهای اخیر پرداخت. او با بیان اینکه اصفهان به‌تدریج درگیر موج پنجم کرونا شد، خاطرنشان کرد: این شرایط به‌طور تقریبی با افزایش بیماران سراپایی بین دو تا سه هفته گذشته شروع شده و از هفته گذشته نیز تعداد بیماران بستری‌شده در مراکز درمانی در حال افزایش است.

پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۰

مرگ 11 هزار اصفهانی در اثر کرونا

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مجموع افراد مبتلا به کرونا که در مراکز درمانی استان بستری شده‌اند، اظهار کرد: طی شش ماه گذشته و از ابتدای شیوع بیماری کرونا در استان اصفهان، بالغ بر 112 هزار بیمار در بیمارستان‌ها بستری شده و متأسفانه بیش از 11 هزار نفر را از دست داده‌ایم. کلیدری افزود: از مجموع فوت‌شدگان، هفت‌هزار نفر تست کرونای مثبت و حدود چهارهزار نفر تست کرونای منفی داشته‌اند. او در ادامه با بیان اینکه متأسفانه بعد از موج چهارم تعداد بیماران بستری ما در بیمارستان‌ها از 800 نفر کمتر نشد، اظهار داشت: این درحالی است که در موج‌های اول و دوم و سوم، بعد از فروکش‌کردن موج، ما شاهد کاهش بیماران بستری در بیمارستان‌ها بودیم؛ به گونه‌ای که آمار ما به حدود 300 بستری در بیمارستان‌ها می‌رسید.

یک‌هزار و 45 بیمار کرونایی بستری در بیمارستان‌ها

به گفته کلیدری تا صبح روز چهارشنبه، پانزدهم تیرماه، یک‌هزار و 45 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان اصفهان بستری شده‌اند. او همچنین یادآور شد: تعداد بیمارانی که به اورژانس مراجعه می‌کنند و بستری می‌شوند نیز طی روزهای اخیر افزایش یافته و به ۱۷۰ تا ۲۰۰ بیمار بستری در روز رسیده است. البته این آمار در موج‌های قبلی حتی به ۶۵۰ بیمار در روز هم می‌رسید. به گفته معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با روندی که پیش می‌رود، احتمالا به وضعیت بدتری خواهیم رسید و تعداد بیماران بستری افزایش در روزهای آتی افزایش خواهد داشت. کلیدری در بخش دیگر به وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اصفهان، کاشان و اردستان، سه شهرستان قرمز استان هستند و 12 شهرستان دیگر نیز نارنجی و در وضعیت هشدار هستند. او ادامه داد: در حال حاضر از یک‌هزار و ۴۵ بیمار بستری در استان، ۶۴۰ بیمار در مراکز درمانی شهر اصفهان بستری هستند و روز‌به‌روز تعداد آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

درهای خورشید به روی کرونایی‌ها باز شد

کلیدری در مورد وضعیت بیمارستان‌های پوشش‌دهنده بیماران کرونایی گفت: بیمارستان امین، سانتر اصلی بود که ظرفیت آن تقریبا رو به تکمیل‌شدن است. او همچنین با اعلام این موضوع که از روز سه‌شنبه، (15 تیرماه) درهای بیمارستان خورشید به روی بیماران کرونایی باز شده است، عنوان کرد: تا صبح روز چهارشنبه (16 تیر)، 79 بیمار کرونایی در این بیمارستان بستری شده‌اند. کلیدری ادامه داد: همچنین بیش از یکصد بیمار کرونایی نیز در بیمارستان‌های وابسته به تأمین اجتماعی بستری هستند و بیمارستان‌های دیگر همچون بیمارستان شهید صدوقی و 577 ارتش هم به تناسب درگیر خواهند شد. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اذعان کرد: همچنین مجبوریم بیمارستان عیسی‌بن‌مریم و کاشانی را نیز از چرخه درمانی به شکل کامل خارج و وارد مدار درمانی بیماران کرونایی کنیم.

برآورد بستری دو هزار بیمار کرونایی در روزهای آینده در اصفهان

 کلیدری در ادامه با بیان اینکه برآورد ما برای روزهای آینده بستری حدود دوهزار بیمار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان است، گفت: اگر این برآورد درست باشد، باید اصلی‌ترین هسته درمان یعنی بیمارستان الزهرا نیز به موضوع درمان و بستری بیماران کرونایی اختصاص یابد که در این صورت ظرفیت درمانی استان تهدید جدی و به گونه‌ای تعطیل خواهد شد. او افزود: همچنین به تمامی شهرستان‌هایی که دارای دو بیمارستان هستند نیز ابلاغ شده که یکی از بیمارستان‌هایشان را به طور کامل در اختیار بیماران کرونایی قرار دهند. کلیدری با اشاره به سیر سریع کرونا در استان‌های درگیر گفت: پیش‌بینی می‌شود این سیر سریع در استان اصفهان نیز مشاهد شود و احتمالا مرداد سختی را تجربه خواهیم کرد.

خوشبختانه مرگ‌و‌میرها کم شده است

او در بخش دیگر به کاهش میزان مرگ‌و‌میرها طی موج چهارم و پنجم اشاره کرد و بیان داشت: خوشبختانه در دو موج اخیر کاهش میزان مرگ‌و‌میر به نسبت موج اول و دوم و سوم به وضوح قابل مشاهده است که شاید یک علت آن ایمن‌سازی تقریبا قابل قبول و واکسیناسیون گروه‌های پرخطر در ماه‌های گذشته است. آن‌طور که کلیدری می‌گوید در موج سوم میزان مرگ‌و‌میر تا 70 نفر طی یک روز هم  پیش رفت، اما در موج چهارم و پنجم کاهش چشمگیر این آمار را تجربه کردیم.
او با اشاره به نگرانی‌های پیش‌آمده در مورد موتاسیون دلتا و قدرت سرایت بسیار بالای آن، اذعان کرد: این درحالی است که مردم بعد از یک‌سال‌و‌نیم خسته شده‌اند، روزهای تابستان و گرمای هوا و بعد از کنکور است که همه این‌ها ارتباطات و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مخدوش کرده و ممکن است اتفاقات سخت‌تری را همراه با افزایش مبتلایان به کرونا در روزهای آینده رقم بزند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگر به تجربه سیستم درمان در موج چهارم کرونا اشاره کرد و افزود: در موج چهارم تمهیداتی اندیشیده شد تا بخشی از بیمارانی که برای خدمات بستری مراجعه می‌کردند یا بیمارانی که بستری شده و شرایط باثباتی پیدا کرده‌اند بتوانند ادامه درمان خود را روزانه و به صورت سراپایی انجام دهند و بعد از آن به خانه هدایت شوند. به این شکل، ظرفیت اصلی برای بیمارانِ نیازمند بستری، حفظ و ظرفیت پذیرش مراکز درمانی افزایش پیدا می‌کرد. او تأکید کرد: با این شرایط و استفاده از این تجربه در موج پنجم، اگر بتوانیم ۲۰‌درصد بیماران را به صورت سرپایی اداره کنیم، می‌توانیم تخت‌های بیمارستان را برای بیماران حاد کووید و بیماران غیرکووید که نیازمند خدمات درمان هستند، حفظ کنیم.

2.36 درصد جمعیت استان اصفهان واکسینه شدند

کلیدری در خصوص موضوع واکسن نیز گفت: تا این لحظه نزدیک به 287 هزار نفر برای نوبت اول و 119 هزار نفر برای نوبت دوم واکسینه شده‌اند و در مجموع بیش از 400 هزار تزریق واکسن در استان صورت گرفته است. او در ادامه اعلام کرد: تاکنون 67 درصد گروه‌های بالای 80 سال، 69 درصد گروه‌های 75 تا 80 سال، 65 درصد گروه‌های 70 تا 75 سال و 12 درصد گروه‌های 65 تا 70 سال در استان اصفهان واکسینه شده‌اند. به گفته کلیدری، افرادی که در گروه‌های سنی فراخوان‌شده واکسینه نشده‌اند، به دلیل عدم مراجعه خودشان است. او عنوان کرد: در حال حاضر 2.36 درصد جمعیت استان اصفهان واکسینه و دو دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه فرایند واکسیناسیون ادامه دارد، گفت: متأسفانه به دلیل اینکه ورودی واکسن درحد قابل قبولی نیست، آمار واکسیناسیون پایین‌تر از حد انتظار است. کلیدری اظهار کرد: تردیدی نیست که واکسیناسیون با گستره زیاد مانع از گردش ویروس خواهد بود و مرگ‌و‌میر کمتری تجربه خواهیم کرد.‌ آمارها نشان می‌دهد مرگ‌و‌میر افراد واکسینه‌شده نزدیک به صفر است و حتی اگر درگیر بیماری شده‌اند، جان خود را از دست نداده‌اند. او با اشاره به جمعیت چهار و نیم میلیونی استان اصفهان افزود: برای ایمن‌سازی نیاز به واکسیناسیون ۶۰ تا ۷۰ درصدی یعنی دو‌و‌نیم‌میلیون نفر از جمعیت استان است.
کلیدری با اشاره به افزایش سفرهای تابستانی در روزهای پیش رو، نگرانی دیگر در خصوص کرونا را نزدیک بودن ایام محرم در ماه‌های آینده عنوان کرد و گفت: اگر به پروتکل‌های بهداشتی توجه نشود، بروز موج جدید بیماری در استان مشاهده خواهد شد.

واکسینه‌شدن 56 هزار نفر از کادر درمان

او در خصوص واکسیناسیون کادر درمان نیز گفت: تا این لحظه نزدیک به 56هزار نفر از کادر درمان استان اصفهان طی هشت دوره، واکسینه شده و تنها دو تا سه هزار نفر که آن‌ها نیز به میل شخصی خود تمایلی به این موضوع نداشتند، از این آمار جا مانده‌اند. کلیدری گفت: خوشبختانه از زمانی که واکسیناسیون کادر درمان آغاز شده تا این لحظه، میزان فوتی‌ها و مرگ‌‌ومیر این بخش صفر و ابتلائات سخت نسبت به موج‌های قبلی نیز بسیار کمتر شده است.

فعلا خبری از برکت در اصفهان نیست

او در مورد تزریق واکسن برکت در اصفهان نیز گفت: واکسن برکت در یک برهه زمانی کوتاه در هفته‌های گذشته و به میزان بسیار محدود در اصفهان تزریق شد و در حال حاضر تزریق این واکسن را نداریم. کلیدری با بیان اینکه نگرانی ما در مورد دوز دوم واکسن و تأمین آن است، خاطرنشان کرد: افراد الزاما باید دوز دوم واکسن خود را همان واکسنی که دوز اول تزریق کرده‌اند، دریافت کنند.

قطعی برق مشکل جدی برای بیمارستان‌ها به دنبال نداشت

معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگر با اشاره به قطعی برق طی روزهای اخیر گفت: قطعی برق چالش جدی و تهدیدی برای بیمارستان‌هاست. کلیدری با بیان اینکه تمامی بیمارستان‌ها مجهز به ژنراتور هستند، خاطرنشان کرد: آنچه که جای توجه جدی دارد، دو فیدر شدن بیمارستان‌هاست که درحال حاضر تنها برخی از بیمارستان‌های ما دوفیدر هستند. او افزود: تک‌فیدر بودن بیمارستان‌ها برای قطعی برق بسیار خطرناک است و احتمال بروز حوادث را افزایش می‌دهد.
کلیدری افزود: در حال حاضر تنها بیمارستان‌های کاشانی، فیض، عیسی‌بن‌مریم، امین، امام حسین(ع)، خورشید، فارابی و سیدالشهدا دوفیدره هستند؛ اما تعداد زیادی از بیمارستان‌های سطح استان تک‌فیدر و خطرناک‌اند. به گفته او طی جلسه انجام‌شده با مدیریت بحران استان، مقرر شده است تمهیداتی برای دوفیدر‌شدن مابقی بیمارستان‌ها در روزهای آینده فراهم شود. آن‌طور که معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می‌گوید قطعی برق طی روزهای اخیر مشکل جدی را در بیمارستان‌ها به دنبال نداشته است؛ البته حادثه هیچ‌گاه خبر نمی‌کند.

محدویت‌ها جدی‌تر اجرا می‌شوند

او همچنین در‌خصوص محدودیت‌های جدید در اصفهان گفت: با توجه به قرارگیری اصفهان در موج پنجم کرونا از دیروز، محدودیت‌ها به شکل جدی‌تری برقرار شده است. کلیدری ابراز امیدواری کرد ضمانت اجرایی بیشتری را برای محدودیت‌های در وضعیت قرمز داشته باشیم و شاهد حضور کمتر افراد و رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی باشیم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.