لباس‌ها هم مزاج دارند!

با بهترین جنس لباس‌ها از دیدگاه طب سنتی آشنا شوید

امروزه خیلی از افراد با پوشیدن بعضی از لباس‌ها دچار آلرژی می‌شوند و این در حالی است که خودشان دلیل این موضوع را نمی‌دانند. به گفته کارشناسان طب سنتی، با افزایش فراورده‌های صنایع پتروشیمی و استفاده از آن‌ها در صنایع پوشاک یا وسایل خانگی، حساسیت‌ها و آلرژی‌ها روزبه‌روز افزایش یافته است. در حقیقت امروزه با گسترش صنایع پتروشیمی، مواد شیمیایی زیادی در جامعه تولید و مصرف می‌شود که در پی آن زندگی، نشاط طبیعی خود را از دست داده و مصنوعی شده است؛ ضمن آنکه بیماری‌های اعصاب و روان رواج یافته است.

شنبه ۱۹ تیر ۱۴۰۰

از نظر علم پزشکی این نوع بیماری‌ها قابل درمان نیست. بنابراین اگر به طبیعت خود بازگردیم، بسیاری از مسائل حل خواهد شد و شادابی و نشاط ازدست‌رفته، به‌خصوص آرامش به زندگی ما باز خواهد گشت. در واقع باید از وسایلی استفاده کرد که از طبیعت سرچشمه می‌گیرد. در این بین شاید بتوان گفت، پوشاک از مهم‌ترین ابزارهایی است که انسان مستقیم با آن سر وکار دارد و در صورت طبیعی‌نبودن، ضرر بیشتری را متوجه هر یک می‌کند. در این رابطه شایسته دیدیم شما را با نظرات دکتر لیلا احمدی، متخصص طب سنتی آشنا کنیم.

جنس لباس با بدن انسان سنخیت داشته باشد

پوشاک انسان باید از جنسی تهیه شود که با بدن آن سنخیت کامل داشته باشد. چون انسان از خاک و طبیعت آفریده شده، باید پوشاک او نیز از طبیعت باشد تا دچار بیماری‌های پوستی و آلرژی نشود و احساس راحتی و آرامش کند. در مجموع اگر وسایل زندگی از مواد و اجناس طبیعی تهیه شوند، زندگی بهتری برای انسان به ارمغان خواهند آورد. در ضمن استفاده از وسایلی مانند نمد، گلیم، جاجیم، زیلو و سایر مواد طبیعی، جلوه خاصی به محیط اطراف می‌دهند و باعث می‌شوند انسان از بودن در آن محیط احساس آرامش کند و اعصاب و روانی آرام و فکری آسوده داشته باشد.

جنس‌های طبیعی چندین نوع است

کــتان و کـــنف: یکی از الیــاف‌های طبیعی، کتان و کناف است که می‌توان از آن‌ها لباس‌های شیک و زیبا تهیه کرد.

پشم: از الیاف‌های طبیعی دیگر، پشم بعضی از حیوانات و نیز مو و کرک برخی از حیوانات دیگر مانند موی بز و کرک شتر است که می‌توان از آن‌ها لباس‌های زمستانی گرم و شیک تهیه کرد و از آسیب سرما در امان بود.
از مهم‌ترین ویژگی‌های این لباس‌ها، این است که بدون هیچ‌گونه حساسیتی انسان را از گرما و سرما محفوظ نگه می‌دارد، این‌گونه لباس‌ها طبیعی و با بدن انسان سنخیت دارند.
پنبه: یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های خداوند که به انسان ارزانی شده است، الیاف‌های طبیعی مانند پنبه است و آن را طلای سفید می‌نامند و واقعا باارزش است که معمولا برای لباس‌های زیر از آن استفاده می‌شود.
یکی از محسنات لباس‌های پنبه‌ای، جذب کامل عرق است که باعث می‌شود پوست بدن صدمه نبیند و دچار عرق‌سوختگی نشود.
از دیگر خواص لباس‌های پنبه‌ای، پیشگیری از حساسیت‌های پوستی است که فوق‌العاده مهم است. این نوع پوشاک بهداشتی است و برای کودکان و نوزادان ایدئال است. جالب اینکه، پارچه‌های پنبه‌ای به‌راحتی انواع رنگ‌های گیاهی را به خود می‌گیرد. از این نوع پوشاک به‌خاطر سبک و بهداشتی‌بودن آن و داشتن رنگ‌های زیبا و دلپذیر بهتر است برای لباس‌های خواب استفاده شود.
ابریشم: یکی دیگر از الیاف‌های طبیعی و باارزش، ابریشم است که فوق‌العاده لطیف و زیباست و می‌توان با آن لباس‌های بسیار شیک و زیبا با رنگ‌های دلنشین تهیه کرد.
بهتر است بدانید این نوع لباس‌ها ضمن زیبا بودن و لطافت بسیار، جاذبه ایجاد می‌کند.

لباس آزاد ارجحیت دارد

ناگفته نماند که پوشیدن لباس آزاد نیز خیلی مهم است. بنابراین سعی کنید در منزل از لباس‌های بسیار راحت و آزاد استفاده کنید. بهترین لباس‌هایی که می‌توان در منزل استفاده کرد، لباس‌های نخی، گشاد و راحت است که به انسان نشاط می‌بخشد؛ زیرا لباس نباید عروق بدن انسان را تحت فشار قرار دهد و مانع از جریان سریع خون شود، حتی لباس‌های خارج از منزل نیز باید راحت و آزاد باشند.

لباس‌ها مزاج دارند

لباس‌ها دارای مزاجی از نوع سردی و گرمی نیز هستند و می‌توانند موجب ایجاد سردی و گرمی در تن شوند.
برای مثال لباس‌های از جنس اکرولیک (مواد پلاستیکی، نایلون) یا کتان دارای مزاج سرد هستند یا اینکه لباس از جنس پشمی دارای مزاج گرمی است و ابریشم که طبعش گرم‌تر است.
با این اوصاف لباس با مزاج گرم به‌خصوص برای افراد دارای طبع سرد مناسب‌تر است.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.