واکسیناسیون خلوت شد

در پیک پنجم کرونا در دو مرکز واکسیناسیون مصلا و پل شهرستان چه می‌گذرد؟

ساعت 30/10 صبح، روز سه‌شنبه، جلوی در ساختمان مصلا روز به نیمه نرسیده، آفتاب بی‌رحم میانه تیرماه، امان پیرمردها و پیرزن‌های درحال رفت‌وآمد به مرکز واکسیناسیون مصلا را بریده. جلوی در ترافیک است و خودروهای زیادی پارک شده. چند دقیقه یک‌بار راننده تاکسی ترمز می‌گیرد و سرش را از شیشه بیرون می‌آورد و می‌گوید: «همین‌جا واکسن می‌زنند؟» دخترها و پسرها زیر بغل مادرها و پدرهایشان را گرفته‌اند و به داخل مصلا می‌برند و برای آن‌هایی هم که توان راه‌رفتن ندارند، ویلچر می‌گیرند. برخلاف خیابان مصلا و جلوی درب، ورودی و فضای منتهی به سالن بزرگ و وسیع واکسیناسیون بسیار خلوت است و خبری از همهمه و شلوغی نیست.

یکشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۰

صندلی‌ها با فاصله از هم چیده شده‌اند و اغلب خالی هستند! شاید از چهارهزار صندلی، هفتاد صندلی پر شده باشد. سالمندان بالای 70 سال که برای واکسیناسیون فراخوان شده‌اند در سالن مصلا با فاصله بسیار زیاد از هم منتظر رسیدن نوبت واکسن هستند. به گفته رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهـــــــان، تاکنون حدود ۲۸۵ هزار نفر سالمند در استان اصفهان دز اول واکسن کرونا و حدود ۱۲۰ هزار نفر ۲ دز واکسن کرونا را زدند. بلندگوی سالن نوبت‌ها را پشت سر هم می‌خواند و تقریبا تزریق هر واکسنی ده ثانیه طول می‌کشد و هر سالمندی هم 10 تا 15 دقیقه بعد از تزریق باید در مرکز حضور داشته باشد تا در صورت بروز عوارض احتمالی تحت نظر قرار بگیرد. بلندگو نوبت 350 را اعلام می‌کند. سالمندان نوبت‌هایشان را در دست گرفته‌اند و گوشه‌ای از سالن نشسته‌اند. وقفه‌ای در روند واکسیناسیون وجود ندارد و سالمندان، برای تزریق واکسن «سینوفارم» معطل نمی‌شوند. دختر جوانی که پدر و مادر پیرش را همراهی می‌کند، می‌گوید: «پدر و مادرم را برای تزریق دز اول واکسن آورده‌ام. خیلی نگران بودم که شلوغ باشد و مجبور باشیم ساعات زیادی را برای دریافت واکسن در صف بمانیم، اما خوشبختانه خلوت است و از زمانی که نوبت گرفتیم تا موقع تزریق واکسن، یک ربع بیشتر منتظر نماندیم.» تنها ذخیره واکسن در مراکز واکسیناسیون فعلا سینوفارم است و او می‌گوید به همین دلیل هم مراجعه کرده: «چون مادرم قبلا سکته مغزی کرده، پزشک معالجش بسیار تأکید کرده که به غیر از سینوفارم، واکسن دیگری تزریق نکند. به همین دلیل امروز، اولا خودم به مرکز مراجعه کردم تا پرس‌وجو کنم و وقتی شنیدم واکسن سینوفارم تزریق می‌کنند، مادرم را هم برای تزریق آوردم.»

واکسن پس از مرگ به چه کارم می‌آید؟

لابه‌لای جمعیت 70 سال به بالاها هستند افرادی که فراخوان نشده‌اند و بدون دریافت پیامک به مرکز واکسیناسیون مراجعه کرده‌اند و با اصرار و پافشاری درخواست دریافت واکسن دارند؛ درخواستی که به‌هیچ‌وجه مورد مقبول کادر مرکز واکسیناسیون قرار نمی‌گیرد: «اجازه این کار را نداریم. باید صبر کنید تا نوبت به شما برسد.» زنی که می‌گوید به دیابت مبتلاست و نامه از پزشک دارد، یکی از همین‌هاست. او می‌گوید: «58 سال دارم و مبتلا به دیابت هستم. یک سال و نیم است که از ترس ابتلا به کرونا خواب و خوراک ندارم و زندگی بر من حرام شده است. پزشکم تأکید کرده که حتما واکسن بزنم، اما تا الان به هر مرکزی که مراجعه می‌کنم، حاضر به تزریق واکسن نمی‌شوند. می‌گویند دستورالعملی برای تزریق به بیماران زمینه‌ای نداریم و وزارت بهداشت تاکنون دستوری در این باره به آن‌ها ابلاغ نکرده است. اما تا کی باید صبر کنم؟ وقتی مُردم؟ واکسن، برای بعد از مرگم می‌خواهم؟» اصرارها و التماس‌های زن، اما راه به جایی نمی‌برد و بعد از یک ربع خواهش و تمنا و نشان‌دادن نامه و مدارک پزشکی، با عجز و ناتوانی و چهره‌ای معلول و خسته، ناامید می‌شود و مستأصل سالن مصلا را ترک می‌کند.»
معدود مراجعه‌کنندگان دیگری هم هستند که می‌آیند و از روند واکسیناسیون دیگر گروه‌های سنی سؤال می‌پرسند: «نوبت واکسن 60ساله‌ها نرسیده است؟ متولدان 1336 کِی باید واکسن بزنند؟ 55ساله‌ها از کی باید برای تزریق واکسن اقدام کنند؟» سؤال‌هایی معمولا با این جواب‌ها: «باید منتظر بمانید! هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است! معلوم نیست! ما هم مثل شما نمی‌دانیم... .»

ساعت 30/11 صبح، روز سه‌شنبه، جلوی در مرکز واکسیناسیون پُل شهرستان

جلوی در ورودی مرکز واکسیناسیون در پل شهرستان بسیار خلوت است و تنها سه چهار خودرو پارک شده. سالمندان بالای 70سال به کمک فرزندانشان به داخل مرکز رفت‌وآمد دارند. آن‌هایی هم که به دلیل شرایط خاص خود، توان ورود به مرکز را ندارند داخل خودرو واکسن می‌زنند و اصلا لاینی به این منظور راه‌اندازی شده است. اما داخل این مرکز هم خلوت است و به غیر از دو سه لاین از 24 لاین موجود در سالن، باقی لاین‌های تزریق خالی است و حدود 30 نفر سالمند بیشتر در سالن دیده نمی‌شوند. سالمندان به اتفاق همراهان خود، پشت سر هم و در صندلی‌هایی که فاصله آن‌ها اندک است، منتظر تزریق واکسن نشسته‌اند. ردیف صندلی‌ها از یکدیگر جدا شده‌اند. برق مرکز واکسیناسیون رفته و فرایند تزریق و احراز هویت و ثبت مشخصات برای همین تعداد محدود را هم کند و زمانبر کرده است! قطعی مدام و طولانی مدت برق، نگرانی‌هایی را بابت نحوه نگهداری واکسن‌ها به وجود آورده، چراکه به گفته کارشناسان، اگر مدت زمان قطعی بیشتر از دو ساعت شود، ممکن است سلامت واکسن‌ها آسیب ببیند؛ واکسنی که البته کم است وهمین هم اتفاقا باعث خلوتی مراکز واکسیناسیون شده است. این موضوع را روح‌الله لک، کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شماره یک که در مرکز واکسیناسیون مستقر است، می‌گوید: «افراد بالای 70 سال که در سامانه سیب ثبت نام کرده‌اند، اکنون درحال تزریق واکسن هستند. قرار بود براساس سند ملی واکسیناسیون، افرادی که در بازه سنی 65 تا 70 سال قرار دارند، فراخوان شوند و واکسن دریافت کنند، اما به دلیل نبود واکسن این اتفاق هنوز نیفتاده است و منتظر صدور دستورالعمل وزارت بهداشت هستیم.»

روزانه فقط 500 دز واکسن تزریق می‌شود

 این کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شماره یک می‌گوید که نبود واکسن باعث شده تا درحال حاضر روزانه فقط 500 دز واکسن در مرکز واکسیناسیون مصلا تزریق شود؛ درحالی که چند ماه پیش که واکسن موجود بود، روزانه سه هزار واکسن در این مرکز به گروه‌های هدف، تزریق می‌شد.

هراس برخی از گروه‌های هدف از واکسیناسیون

او ادامه می‌دهد: «البته کمبودی برای گروه‌های هدف و همچنین کسانی که در زمان مقرر خود موفق به تزریق واکسن نشده‌اند، وجود ندارد و دز اول و دوم موجود است. بیماران خاص مانند دیالیزی‌ها و افراد مبتلا به اتیسم و کسانی که پیوند عضو انجام داده‌اند و... نیز می‌توانند برای دریافت واکسن مراجعه کنند. البته برخی از گروه‌های هدف نیز به دلیل شایعاتی که در رابطه با واکسن وجود دارد، از واکسن واهمه دارند و برای همین برای تزریق اقدام نمی‌کنند.»
درحالی او این حرف‌ها را می‌گوید که خبرهای جدیـد حاکی از آغاز واکسیناسیون افراد ۶۸ سال به بالاست. آن‌طور که علیرضا رئیسی، سخن‌گوی ستاد ملی مقابله با کرونا به رسانه‌ها گفته: «از این هفته روند واکسیناسیون در کشور بسیار بهتر خواهد شد. میزان قابل توجهی واکسن به دست ما رسیده است و خبر خوب دیگر اینکه این هفته هم واکسن دوباره خواهد رسید و سرعت واکسیناسیون بالاتر خواهد رفت. از روز دوشنبه از گروه ۷۰ساله‌هایی که قبلا برای واکسیناسیون فراخوان شده بودند، دو سال پایین‌تر خواهیم آمد و به این ترتیب واکسیناسیون انجام می‌گیرد. البته از مردم خواهش می‌کنیم افرادی به مراکز مراجعه کنند که پیامک برای آن‌ها ارسال شده است و بدون فراخوان حضور پیدا کنند، چراکه تجمع ایجاد می‌شود. البته کندی‌هایی در تأمین واکسن داشتیم که خوشبختانه با ورود واکسن داخلی و خارجی این مشکلات جبران می‌شود.»

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.