رکاب‌زنی لاکچری در خیابان‌های اصفهان

دوچرخه‌های لوکس بازار حداکثر صدمیلیون تومان قیمت دارد

آلودگی هوا، ترافیک، شیوع کرونا و تعطیلی باشگاه‌های ورزشی همه دست به دست هم داده‌اند تا تعداد دوچرخه‌سواران در نصف جهان افزایش یابد. درحال حاضر مریدا تولیدکننده آلمانی و جاینت تولیدکننده تایوانی دوچرخه‌های لوکسی از قبیل دوچرخه کوهستانی، برقی، کورسی و شهری را در بازار نصف جهان عرضه می‌کنند. قیمت این دسته دوچرخه‌ها بالاست و بهای بعضی از آن‌ها معادل یک خودروی تولید سال 98 یا 99 یا یک پراید دوگانه‌سوز است! محصولات مابقی تولیدکنندگان دوچرخه لوکس به دلیل تحریم‌ها وارد کشور نمی‌شود. دوچرخه‌های ایرانی نیز از تنوع بالایی برخوردارند؛ ولی تولیدکنندگان داخلی با درنظرگرفتن شرایط نابه‌سامان اقتصادی تنها محصولات مقرون‌به‌صرفه روانه بازار می‌کنند.

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰

قیمت دوچرخه در سال‌های اخیر به واسطه نرخ ارز و تحریم‌ها چند برابر بلا رفته است. شاید عجیب به نظر برسد! ولی قیمت یک دوچرخه لوکس وارداتی در بازار اصفهان معادل قیمت یک خودروی تولید داخل است.

گران‌ترین‌ها

دوچرخه مخصوص کوهستان گران‌ترین مدل در بازار اصفهان است و قیمت بعضی از آن‌ها به مرز صدمیلیون تومان معادل قیمت یک پراید مدل 98 و 99 می‌رسد. دوچرخه‌های کوهستان با فرم آلومینیم تولید می‌شود تا وزن سبکی و هندلینگ بهتر برای عبور از مسیرهای خاکی و کوهستانی داشته باشند. اکنون دوچرخه کوهستان مریدا مدل Ninety-Six XT سایز 29 اینچ، گران‌ترین نمونه در بین دوچرخه‌های کوهستانی بوده و این دوچرخه آلمانی با بهای صدمیلیون تومان به فروش می‌رسد. البته چنین دوچرخه‌ای در تمامی فروشگاه‌های سطح شهر موجود نیست و باید آن را از تهران سفارش داد. دوچرخه‌های لوکس مخصوص کوهستان وارداتی‌اند و توسط دو شرکت مریدا و جاینت تولید می‌شوند. محصولات جاینت قیمت مناسب‌تری نسبت به مریدا دارند.

جدیدترین‌ها

دوچرخه برقی جدیدترین نسل دوچرخه متحرک در بازار محسوب می‌شود و قیمت برخی از آن‌ها برابر با بهای یک پراید دوگانه‌سوز است. تعداد دوچرخه‌های برقی موجود در بازار اصفهان به تعداد انگشتان یک دست نمی‌رسد. شروع قیمت آن‌ها از 30 میلیون تومان است و جهت خرید یک نمونه آفرود آن باید نزدیک به 65 میلیون تومان هزینه کرد. امروز دوچرخه برقی مدل HIMO سایز 20 با قیمت 34 میلیون تومان به فروش می‌رسد و قیمت دوچرخه برقی شیائومی مدل C26 جدیدترین محصول این شرکت چینی 46‌میلیون تومان است. دوچرخه برقی آفرود coswheel نیز گران‌ترین دوچرخه در بازار اصفهان به شمار می‌رود و برای خرید آن باید 65 میلیون تومان هزینه کرد.

متنوع‌ترین‌ها

دوچرخه‌های کورسی از تنوع بالایی برخوردارند و فرم آن‌ها به گونه‌ای طراحی شده تا دوچرخه‌سوار سرعت بالایی را در هنگام حرکت تجربه کند. دوچرخه‌های کورسی برخلاف نامشان فقط مخصوص پیست دوچرخه و مسابقه نیستند و برای پیمودن مسیر شهری و بین‌شهری کارایی دارند. کارایی بالای دوچرخه‌های کورسی موجب شده تولیدکنندگان مدل‌های بیشتری از این دوچرخه را روانه بازار کنند. اکنون محصولات لوکس دو برند مریدا و جاینت در رنج قیمت 13 تا 58 میلیون و 500 هزار تومان در بازار موجود است و دوچرخه‌های لوکس کورسی با برندهایی مانند فوجی، فیلا، فلش، اسپشالایزد و... به دلیل تحریم‌ها وارد کشور نمی‌شوند.

پرفروش‌ترین

دوچرخه شهری قابلیت استفاده در اماکن عمومی را دارد و فضای زیادی را به دلیل طراحی جمع و جور اشغال نمی‌کنند. از این رو فروش این مدل از دوچرخه‌ها نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر است. تولیدکنندگان نیز با درنظر گرفتن این موضوع دوچرخه‌های لوکس شهری را با قیمتی مناسبی نسبت به سایر مدل‌ها به فروش می‌رسانند و گران‌ترین دوچرخه شهری در بازار اصفهان حدود 32 میلیون تومان قیمت دارد. دوچرخه شهری جاینت مدل FCR C2 با بهای 31 میلیون و 600 هزار تومان جدید و گران‌ترین دوچرخه شهری در بازار به شمار می‌رود. مشخصات تعدادی دوچرخه لوکس در بازار اصفهان طبق جدول زیر است:

تولید داخل‌ها

تولید دوچرخه در کشور در سال‌های پس از تحریم تاحدودی افزایش یافته است و تولیدکنندگان داخلی مدل‌های متفاوتی طراحی می‌کنند. ولی دوچرخه‌های لوکس جایی در بین محصولات ایرانی ندارد؛ زیرا تولیدکنندگان داخلی با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی محصولات مقرون‌به‌صرفه‌ای عرضه می‌کنند تا تمامی اقشار توان خرید آن را داشته باشند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.