سایه «دلتا» بر سر رود

آیا اصفهانِ سرخ با جاری‌شدن زاینده‌رود، سیاه خواهد شد؟! آیا موج جدید کرونا در راه است؟!

خیابان‌های منتهی به لبی آب تا نیمه شب از آدم و ماشین لبریز است. بازار فیلم و عکس و سلفی و استوری داغ است و اینستاگرام را که باز می‌کنی، آب آمده و کرونا را برده است! شواهد میدانی نشان می‌دهد که اصفهان قرمز نیست، کرونای دلتا به مهمانی شهر فیروزه نیامده، واکسن به وفور یافت می‌شود و بیمارستان‌ها اصلا درگیرِ مبارزه با یک همه‌گیری نیستند. به سبک آقای وزیر می‌توان نمک ریخت و گفت، نقشه کرونایی اصفهان بیخود کرده به رنگ قرمز در آمده است! مرکز استان را نگاه کنید، یک نوار آبی پیداست!

یکشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰

این خطِ آبی، زاینده رود روان است که مردم خسته از گرما و گرانی و تنش‌های آبی و برقی را به لبی آب کشانده است. اتفاق خاصی هم نیفتاده است؛ به نظر می‌رسد اصفهانی‌ها پایان کرونای کوفتی را لبی آب جشن گرفته‌‌اند!
لحظه‌های دیدنی شادی و شادکامی مردم اصفهان با آمدن آب و آوردنِ خنکی و زندگی همراهش، لذت‌بخش و بغض‌آلود است؛ اما تصور این‌که تا دوهفته دیگر آمار ابتلا و مرگ اصفهانی‌ها به کرونا، آن‌هم از نوع دلتا افزایش خواهد یافت، وحشتناک به نظر می‌رسد! اورژانس استان اعلام کرده از پذیرش بیماران غیرکرونایی معذور است و سخن‌گوی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان التماس ماسک دارد؛ حالا که خبر دلگرم‌کننده‌ای از تزریقِ پیاپی دزهای واکسن به گوش نمی‌رسد.

استقبال ازکرونا لبی آب!

 از روزی که رودخــانــه زایــنــده‌رود بازگشایی شده و آب به وطن خوش آمده است، مردم اصفهان به صورتی محیرالعقول در هر ساعت و زمانی برای ملاقات این یار قدیمی از جای‌جای محله‌ها به دیدار آن می‌آیند و یحتمل آلودگی‌های محیطی را با خود به خانه می‌برند! حضورِ محسوس زاینده‌رود افکار عمومی را تر کرده و همه اصفهانی‌ها می‌دانند که این آبِ لرزنده و گل آلود، چندی بیش نخواهد پایید و برای همین، دست زن و بچه را گرفته و با بساط پیک‌نیک و قلیون به استقبال کرونا لبی آب آمده‌اند!

توی این گرما بمونیم توی خونه؟!

بیش از ده‌ها خانواده به فاصله کمتر از یک متر، در میدان خواجو تویِ قل هم نشسته‌اند و پیر و جوان قلیون می‌کشند و تنقلات می‌خورند. ماشین‌ها دور آن‌ها می‌گردند، نیروهای حافظ نظم در دسته‌های چندتایی این سو و آن سوی رودخانه حواسشان به نظم عمومی هست و در یک چرخه، تقریبا هیچ کس از مسئول و مودیان قائل به رعایت پروتکل‌ها نیست، مسئولان بهداشتی باید به بیمارستان‌ها آماده‌باش بدهند! تصاویر، همان‌قدر که یادآور دوران آبادانی اصفهان و حس‌های عجیب‌غریب دوران ترسالی و کیف و خــوشــی دوران گــذشــتــه اســت، سیگنال‌هایی از ویرانی به دلیل سوءمدیریت‌های گسترده می‌فرستد. تقریبا هیچ کس، کرونا را به حساب نمی‌آورد و با نوعی لجبازی عیان، سعی دارد پیامی را به مسئولان مخابره کند؛ اما گوش اهالی ذی‌ربط آنتن نمی‌دهد! جوان‌ها می گویند: «آخه تا کی توی خانه پای گوشی بنشینیم؟ واکسن که نمی‌دهید، آب و برق را هم که مدام قطع می‌کنید، حالا هم می‌گویید توی این گرما بمونیم توی خونه؟!»

مردم توی هم می‌لولند!

جا برای نشستن نیست و وجب به وجبِ کنارۀ زاینده‌رود آدم نشسته است و کیف می‌کند. هر جا چمنی هست و قطره آبی، گله به گله آدم نشسته و ایستاده و چای و میوه می‌خورد و چیک و چیک تخمه می‌شکند. مشغول‌ذمه‌اید اگر فکر کنید کسی پروتکل‌های بهداشتی را، حتی به اندازه پوشیدن یک ماسک ساده رعایت می‌کند. این در حالی است که برخی رسانه‌های اصفهانی با مماشاتی مثال زدنی با این قضیه کنار آمده و در وصفِ ورودِ زنده‌رودِ روان قلم‌ها فرسوده‌اند! حالا چرخش مردم در مغازه‌های اطراف، غلغله در آب‌میوه‌فروشی‌ها، ساندویچی‌ها، پیتزافروشی‌ها و سودجویانی را که قــلیــان کــرایــه مــی‌دهــنــد، فاکتور می‌گیریم! کاری هم به دکه‌های فروش تنقلات در پارک‌ها نداریم، اصلا به ما چه!

دوسال وقت داشتید کرونا را شکست دهید!

در هر ساعت از شبانه‌روز، جز مثلا ساعت سه تا پنج بامداد که به دیدار آب نائل شوید، اصفهانی‌ها در صحنه‌اند و قلیون به لب، مشغول صحبت و حظ‌بردن از آب‌اند و به بانگ بلند می‌خوانند که «آب اومد و آب اومد، جیگرمون حال اومد! کاشکی آبا نبدن تا بعضیا نخندن!» حداکثر رعایت فاصله اجتماعی مستتر در میان مردم چند سانتی‌مترِ ناقابل است! سرِ سرویس‌های بهداشتی که از مهم‌ترین مکان‌های انتقال کرونا هستند، شلوغ است و مایع دستشویی به چشم نمی‌خورد، الکلش بماند! بازار تولید زباله نیز داغ است و کارگران مشغول کارند. زباله‌گردها در ساعت‌های مختلف زباله‌ها را دست‌مالی می‌کنند و ممکن است در این میان، آلوده به ویروس شوند و آن را با خود به اقصی نقاط شهر فیروزه‌ای ببرند. در گفت‌وگوهای متعددی که با مردم لبی آب داشته‌ام آن‌ها تأکید می‌کردند که اصلا راضی نشده‌اند در خانه بمانند؛ یعنی اصلا توی کتشان نمی‌رود!. پدر یک خانواده می‌گوید: «دو سال وقت داشتند تا کرونا را شکست بدهند، حالا که نداده‌اند، این چند روز هم رویش!»

همهمه کرونا در دهانه‌  پل‌ها!

دهــانـه‌ پــل‌هــا دوباره جان گرفته و صدامخملی های اصفهان فرصت را برای معرکه گرفتن غنیمت شمرده و مردم را دور خودشان جمع کرده‌اند. این صحنه‌ها نیز دیدنی هستند. کمتر کسی ماسک زده و آدم‌ها، پشت به پشت هم ایستاده‌اند و دست و جیغ و هورا می‌کشند و به بانگ بلند هم‌خوانی می‌کنند. این مسئله، از زیری پلی خواجو که یارو وایسادس تا پایین پای سی‌وسه‌پل و پل‌های فردوسی و آذر جریان دارد و خودش را در دی و بهمن نشان خواهد داد! چنانکه می دانیم، حتی صحبت‌کردن هم باعث انتقال ویروس می‌شود. حالا حساب کنید مردم قیل و قال می‌کنند و به‌سرعت هم دم‌وبازدم دارند. حتی اگر به زیارت آب هم نیامده باشید، فضای مجازی، از اینستاگرام و تلگرام تا واتساپ و توییتر پر از حضورِ آبی آبِ رفته ز جو و البته مصیبت‌های کرونایی پس از آن است؛ پس نمی‌توان انکارش کرد. حالا اینکه آیا زنده‌رودِ روان به کلاب هاوس سری زده یا نه، الله اعلم!

نقض شدید پروتکل‌ها و ناتوانی مسئولان

وضــعــیــتِ اســفــبــار فــقــدان رعایت پــروتــکل‌هــای بهداشتی حاکم بر کناره‌های زاینده‌رود، نشان می‌دهد که مسئولان امر اصلا  توان کنترل وضع موجود را ندارند و محدودیت‌ها، صرفا به قلک پول کسری بودجه سازمان‌ها مبدل شده است. راهنمایی و رانندگی از تشدید محدودیت‌های عبور و مرور شبانه سخن‌ها ساز کرده، اما شواهد نشان می‌دهد دست‌کم تا ساعت سه بامداد خیابان‌ها شلوغ و مردمِ مجهز به قلیان در صحنه هستند. به رغمِ آنکه از ساعت و میزان خاموشی پارک‌ها، فضاهای سبز و محیط‌های پیرامونی زاینده‌رود کاسته و پارچه‌نوشته‌های متعددی هر گونه تجمع در این اماکن را ممنوع اعلام کرده،  اما با نگاهی گذرا نیز می‌توان فهمید، آب از سر کرونا گذشته است و باید در انتظار موج جدید کرونا از اصفهان بود. این مسئله از آن رو حائز اهمیت است که در کنار نقض شدید پروتکل‌ها، مشخص نیست کدام‌یک از این افراد ناقل هستند، کدام‌یک بیمار کرونایی در منزل دارند، کدام‌یک دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند و کدام‌یک، با علم به اینکه دچار درجاتی خفیف از بیماری هستند، به گشت‌وگذار آمده‌اند!

بساط عیش و شادی دیری نخواهد پایید!

بساط عیش و شادیِ این روزها، دیری نخواهد پایید و اخبار آن، همه اصفهان و کشور را فراخواهد گرفت. دور نیست که رسانه‌ها اعلام کنند موج پنجم کرونا در اصفهان با بازگشایی آبِ زاینده‌رود به موج ششم مبدل شده و مردم را سیلِ مرگ برده است. از پل مارنان تا پل شهرستان، هر جا را بنگرید و تقریبا در هر ساعت شبانه‌روز مراجعه کنید، دسته‌دسته آدم‌هایی را می‌بینید که ذوق‌زده زیراندازی انداخته و دور هم نشسته‌اند و با لهجه غلیظ اصفهانی خاطره تعریف می‌کنند. نکته تأسف‌بار اما حضور نوزادان است که در کالسکه یا در آغوش والدین و عمه و عمو و خاله در معرضِ کرونا قرار گرفته‌اند، حالا کودکانی را که بدوبدو یا توی آب‌اند یا با کودکان دیگر بازی‌بازی می‌کنند و دست و پرشان را به همه‌جا می‌مالند، نادیده می‌گیریم. بد نیست نگاهی به آمار مرگ‌ومیر کودکان در کرونای دلتا هم بیندازیم. کرونایی که گفته می‌شود شیطان‌بلاتر از واکسن‌های خوب خارجی است، به کودکان و نوجوانان هم بیشتر حمله می‌کند؛ برکت اما برکت نمی‌کند؛ علی برکت الله!

شاید آخرالزمان این‌گونه اتفاق بیفتد!

شاید آخرالزمان این‌گونه اتفاق بیفتد. مردم با علم به اینکه تنها در 25 تیرماه 1270 نفر در 22 شهرستان استان تست مثبت داده و روزانه بیش از 300 نفر در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، با عزیزانشان برای تماشای آبِ رفته که خواهد رفت، به تماشا می‌آیند و در این میان، صرفا آن‌ها نیستند که می‌آیند، بلکه زنجیره حمل و نقل عمومی، کسب و کارهای ریز و درشتِ لبِ آب، دست‌فروش‌ها و دوره‌گردها، زباله‌جمع‌کن‌ها و آشغالگردها نیز آن‌ها را همراهی می‌کنند و این، یعنی ایجاد یک کلونی تمام‌عیار برای پخش و جهش کرونا در زمانه‌ای که هیچ کس حق انتخاب نوع واکسن را ندارد؛ البته اگر نوبت به او برسد و نمیرد!

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.