گن به زبان ساده

نام دابلیو دی گن (یا گان GANN) نامی شناخته شده در بیان اهالی بازار به خصوص تکنیکالیست‌هاست، چراکه داستان‌های زیادی درباره موفقیت‌های فوق‌العاده او بیان شده است، اما در عین حال جزئیات زیادی درباره نظریات او وجود ندارد و آنچه اکنون در دست تکنیکالیست‌هاست، چکیده‌ای از نظریات اوست که توسط شاگردانش منتقل شده و همچنین بسط تئوری‌های او بر بستر نرم‌افزارهای تحلیلی است. او در سال 1878 میلادی به دنیا آمد و علاقه شدید او به مباحث ریاضی، نقطه عطفی شد برای ایجاد الگوهایی بر بستر زمان و قیمت. به اعتقاد گن، بازارها از قوانین ریاضی و چرخه‌های زمانی تبعیت می‌کند. گن برای توسعه نظریات خود، حتی به انگلستان، هندوستان و مصر سفر کرد تا در مورد نظریات ریاضی و قیمت‌های تاریخی تحقیق کند.

دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰

در مقدمه این کتاب آمده است: «خوانندگان این کتاب یاد می‌گیرند بسیاری از علومی که برترین استادان امروزی بازارهای مالی یاد گرفته‌اند در حقیقت از گن وام گرفته شده است. کتاب گن به زبان ساده مطالب ضروری در مورد زاویه‌های گن، قانون ارتعاش، نمودارهای نوسان، نوارخوانی و 24 قانون ابدی، خطرات معاملات بیش از حد، مقدار سرمایه‌ای که در یک معامله به خطر می‌اندازیم، استفاده از دستور حد ضرر، اهمیت نمودارهای هفتگی، ماهانه و فصلی و خیلی مطالب دیگر را بیان می‌کند.» اما مشکل کار همین‌جاست که بر خلاف نام کتاب، نظریات گن به زبان ساده توضیح داده نشده است. در حالت کلی نظریات گن پیچیده است و این کتاب بر پیچیدگی آن افزوده است. در خلال مباحث کتاب بارها پیش آمده که توضیح مفصل بخشی از نظریات گن در فصول بعدی وعده داده شده است. اما این روند در فصول بعدی هم تکرار شده است و در نهایت هیچ‌کدام از مباحث گن همانند تکنیک نمودارخوانی، قانون تجمیع و توزیع، قانون ارتعاش و ... به طور کامل توضیح داده نشده است. در واقع تمرکز اصلی کتاب روی بیان برخی نقل‌قول‌های گن است، آموزه‌هایی که حالا با گذشت نزدیک به یک قرن، توسعه یافته و در قالب قانون‌ها و پیش‌فرض‌های تحلیل تکنیکال در اختیار سهامداران قرار گرفته است.
از دیگر نقاط ضعف این کتاب، باید به نمودارهایی اشاره کرد که با کیفیت بسیار پایین در کتاب بازنشر داده شده است و خواننده نمی‌تواند از این نمودارهای نکات آموزشی قابل توجهی دریافت کند. این کتاب ترجمه Gann simplified نوشته کلیف دروک است که در سال 2001 منتشر شده است و نزدیک به 20 سال بعد در ایران ترجمه شده است. از یک سو این کتاب از دانش روز عقب است و مترجم می‌توانست کتاب به روزتری در این زمینه ترجمه کند.
 از سوی دیگر برای بسیاری از اصطلاحات تخصصی حوزه مالی، جایگزین‌های مشخصی در نظر گرفته شده است اما مترجم ترجیح داده است از ترجمه تحت لفظی استفاده کند، در نتیجه گاهی خوانندگان را سردرگم می‌کند.
برای مثال در جایی از کتاب آمده است «گن توجه کرد اغلب اوقاتی که اولین قله ساخته می‌شود، ذخیره سود زیادی انجام می‌شود و مبلغ پیش فروش زیادتر می‌شود.» انتخاب پیش فروش به جای کلمه short intrest جای تعجب دارد، چراکه چندین سال است که از اصطلاح «فروش استقراضی» به جای آن استفاده می‌شود. با توجه به شرایطی که این کتاب دارد، به‌سختی می‌توان خواندن آن را به دیگران توصیه کرد. کتاب گن به زبان ساده توسط انتشارات چالش به قیمت 35 هزار تومان منتشر شده است.

اما نظریات گن چه می‌گوید؟

تفکر و توجه گن به زاویه حرکت قیمت و همچنین شناسایی دوره‌های زمانی بوده است. با این حال سیستم معاملاتی گن کاملا ناشناخته است و ما به واسطه برخی از شاگردان ایشان تنها به چند ابزار و تکنیک گن دسترسی داریم. آن چیزی که اکنون در نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال در دسترس است، برداشت‌هایی است که از نظریات او انجام شده است. برای رسم خطوط روند در تحلیل تکنیکال ما حداقل به دو نقطه (پیوت) نیاز داریم.
 اما برای رسم خطوط گن شما با یک پیوت هم می‌توانید خطوط گن را رسم کنید. به اعتقاد او قیمت در چارت زمان- قیمت با زوایای خاصی حرکت می‌کند. زاویه 45 درجه مهم‌ترین درجه است و نسبت به این زاویه خطوطی رسم می‌شود که نسبت‌های خاصی با زاویه 45 درجه دارند.
تمامی این خطوط می‌تواند نقش مقاومت و حمایت داینامیک را برای نمودار بازی کنند. با توجه به انتقاداتی که به زوایای گن مطرح شده است، اکنون در اغلب نرم‌افزارهای تحلیلی Gann Fan استفاده می‌شود.
برای رسم این ابزار به دو پیوت نیاز داریم، اولی در سقف و دومی در کف (برای روند نزولی) یا برعکس (برای روند صعودی).
به‌راحتی می‌توانید با متصل‌کردن دو پیوت خطوط گن را رسم کنید. با رسم گن فن، تمامی خطوط می‌توانند نقش حمایت و مقاومتی را ایفا کنند.
 توجه کنید که پیوت‌های در نظرگرفته شده هر چقدر نقاط مؤثرتری باشند، خطوط گن نیز به همان میزان اعتبار بیشتری دارند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.