از گلایه در جودو تا قهرمانی در کوراش و آلیش

ایمان نیک‌اقبال در گفت‌وگو با اصفهان‌زیبا از مسیر جدید پیش رویش می‌گوید

ایمان نیک‌اقبال نزدیک به یک دهه پای ثابت اردوهای تیم ملی در رشته جودو بود و در رویدادهای بین‌المللی زیادی به میدان رفت. این جودوکار اصفهانی چندی قبل در گفت‌وگویی که با او داشتیم، از بی‌توجهی به قهرمانان جودو گلایه کرد و با اشاره به مشکلاتی که با آن مواجه شده، اعلام کرد دیگر پایش را در اردوی تیم ملی نمی‌گذارد.  در روزهایی که رشته جودو با معضل تعلیق بین‌المللی مواجه شده، نیک‌اقبال پای در مسیر جدیدی گذاشته است که می‌تواند افق‌های تازه‌تری را پیش روی او بگشاید.نیک‌اقبال که پیش‌تر در مسابقات قهرمانی کشور آلیش به‌عنوان قهرمانی دست پیدا کرده و به اردوی تیم ملی راه یافته بود، در مسابقات کوراش قهرمانی کشور نیز که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به میزبانی مشهد برگزار شد، بر سکوی اول وزن منهای صد کیلوگرم ایستاد که به این بهانه با او گفت‌وگویی داشته‌ایم.

دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰

بین جودو، کوراش و آلیش، چه مشابهتی بوده که به سمت این رشته کشیده شدید؟

سبک هر سه رشته تقریبا مشابه است و تکنیک‌های یکسانی هم دارند؛ اما قوانین تخصصی هر کدام از این رشته‌ها متفاوت است و با توجه به فعالیت چندین ساله در رشته جودو، حس کردم در رشته‌های آلیش و کوراش هم می‌توانم فعالیت کنم و به درجه‌های بالا برسم.

گفته می‌شد قهرمانان مسابقات آلیش کشوری به مسابقات جهانی ترکیه اعزام می‌شوند. چه خبر؟

در رقابت‌های قهرمانی کشور، من تنها ورزشکار اصفهان بودم که به مدال رسیدم و نفرات برتر نیز به اردوی تیم ملی دعوت شدند؛ اما هنوز زمانی برای برگزاری مسابقات اعلام نشده است و اردوی تیم ملی را نیز هنوز تشکیل نداده‌اند.

برای کوراش چطور؟

مسابقات آسیایی کوراش شهریور در ازبکستان برگزار می‌شود و با اعلام فدراسیون، نفرات برتر اول تا سوم هر وزن به اردوی تیم ملی دعوت می‌شوند. در مسابقات کشوری من و حمیدرضا سجادی‌فر به‌عنوان قهرمانی دست یافتیم و تیم اصفهان هم به‌عنوان سومی رسید؛ اما برای برگزاری اردوی تیم ملی هنوز اطلاعات خاصی به ما نداده‌اند. فعلا مسابـقـات داخل سـالـن آسـیـا، مهم‌ترین رویدادی است که پیش رو داریم و باید برای حضور در این رقابت‌ها آماده شویم.

در چه رشته‌ای تصمیم به شرکت دارید؟

هر دو رشته کوراش و آلیش در مسابقات داخل سالن آسیا حضور دارند و اینکه در کدام رشته شرکت کنم، به نظر مسئولان فدراسیون و نحوه برپایی اردوهای تیم ملی بستگی دارد؛ اما بنا به انتخاب باشد، در مسابقات کوراش شرکت خواهم کرد، هرچند اگر شرایط فراهم بود، دوست داشتم در هر دو رشته مسابقه بدهم.

رقابت در دسته سنگین‌وزن چگونه است؟

من در وزن منفی صد کیلوگرم رقابت می‌کنم و رقابت در این بخش همیشه سخت بوده و ورزشکاران ایرانی صاحب عناوین زیادی هستند.

از جودو فاصله گرفته‌اید یا نه؟

در رشته جودو مسابقه‌ای فعلا نیست؛ اما تمریناتم را ادامه می‌دهم و همین تمرینات در رشته جودو، به من در موفقیت در رشته‌های کوراش و آلیش کمک کرده است.

به‌عنوان ورزشکاری که در چند رشته در سطح بالا فعالیت دارید، روند کاری کدام فدراسیون را بیشتر می‌پسندید؟

کار ورزشکار تمرین و مسابقه دادن است و چندان کاری با فدراسیون ندارد؛ اما انتظار داریم هیئت‌های استانی از ورزشکاران بیشتر حمایت کنند. رشته آلیش زیرمجموعه فدراسیون کشتی است و رشته کوراش نیز از فدراسیون جودو به فدراسیون ووشو انتقال پیدا کرده که امیدواریم ورزشکاران رشته کوراش نیز مورد حمایت هیئت قرار بگیرند.

معمولا ورزشکاران دیگر رشته‌ها سراغ آلیش و کوراش می‌روند یا رشته‌های مستقلی هستند؟

بیشتر ورزشکاران کشتی، در رشته آلیش فعالیت می‌کنند و در رشته کوراش نیز عمده ورزشکاران جودوکار هستند. این رشته‌ها از محبوبیت زیادی در کشورمان برخوردار هستند و روح رقابتی این رشته‌ها، در ذات ایرانی‌هاست و به همین دلیل نیز ورزشکاران ایرانی در این رشته‌ها خوب نتیجه می‌گیرند.

در گفت‌وگویی که چند ماه قبل داشتیم، از بی‌توجهی‌ها گلایه‌مند بودید؛ اما دوباره باانگیزه شده‌اید و هدف‌های زیادی را دنبال می‌کنید. این‌طور نیست؟

بله درست است. برای فردی که می‌خواهد به‌طور حرفه‌ای ورزش کند، سختی‌ها زیاد است و ورزشکار باید منبع درآمدی داشته باشد تا بتواند هزینه‌های زندگی و هزینه‌های فعالیت در ورزش را تأمین کند. ورزش خرج زیادی دارد؛ به‌خصوص در بخش تغذیه و تأمین اقلام موردنیاز، بااین‌حال، اگر حمایت باشد، می‌توان با پشتکار به موفقیت رســــیــد. جا دارد از مــسـئـولان هلدینگ بزرگ سپاهان دانه که بنده را حمایت کردند و علاوه بر فراهم‌کردن شرایط اشتغال در زمینه ورزشی نیز از حمایت خود دریغ نکرده‌اند، تشکر ویژه‌ای داشته باشم.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.