چگونه معمار رابطه عاطفی‌مان شویم؟

نگاهی به پنج زبان عشق

چگونه معمار رابطه عاطفی‌مان شویم که رنگ تکرار نگیرد و اشتیاق در رابطه ما زنده بماند؟... در این رابطه خزان طلایی، کارشناس ارشد مشاوره خانواده پاسخگوی ما شد. چه بسیار کتاب‌ها خوانده‌ایم و چه بسا فیلم‌های متنوع که هر کدام داستانی از قصه زندگی بوده را نظاره‌گر بوده‌ایم، اطرافمان پر از جملات پر نغز و زیبا اما وقتی به خودمان برمی‌گردیم احساس می‌کنیم تنهاییم و اگر از هرکدام از ما بپرسند از زندگی عاطفی خود چقدر رضایت‌مند هستید، آیا انتخاب دوباره شما همین خواهد بود؟

شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰

بسیاری از ما یک واکنش تردیدآمیز را تجربه خواهیم کرد. چون واقعا سردرگم می‌شویم. زیرا ذهنمان در آن آغاز شیرین جا مانده و انتظارات‌مان رنگ قضاوت به خود گرفته و واقعا نمی‌دانیم در کدامین خواسته و نیاز حل نشده گیر کرده‌ایم. گاهی شروع ازدواج این قدر رویاگونه شکل می‌گیرد که همه را به وجد می‌آورد ولی با گذر زمان انگار در این بین هرگز عشقی نبوده است و هر دو آشفتگی را در قلب رابطه‌شان حس می‌کنند و چون آگاهی زوج بسیار اندک است، عاطفه در عمق این بی‌تفاوتی دفن می‌شود و هر دو به بهانه‌های مختلف از هم گریزان می‌شوند.

تحقیقات زیادی در مورد کیفیت رابطه عاطفی صورت گرفته است، تلاش‌های خانم باربارا با تالیف کتاب «زنان ونوسی و مردان مریخی» و انبوهی از کتاب‌های گوناگون ولی در این میان دکتر چاپمن با تالیف کتاب «پنج زبان عشق» توانست دوباره عشق را در رابطه زوجین برویاند و زنده کند.

او توانست با تالیف این کتاب، زوجین را به تفکری بس عمیق بکشاند و آنها را به یک بازبینی درست دعوت کند. او با تمثیلی زیبا از گلخانه شروع کرد، گلخانه‌ای با گل‌های رنگارنگ که هر کدام در شرایطی ویژه رشد می‌کنند، هیچکدام شرایط یکسانی ندارند ولی در یک مکان پرورش می‌یابند.

 او معتقد است زن و مرد همان گل‌های گلخانه‌ای هستند که یکی از آنها نور زیاد را می‌پسندد و دیگری آب زیاد... ولی چون ما از خواسته‌های خود بی‌خبریم و نیاموخته‌ایم از نیازهای خود سخن بگوییم بخاطر همین فاصله در رابطه معنا پیدا کرده است و جالب اینکه همه این فاصله را طبیعی قلمداد می‌کنند و با ورود در هر چرخه زندگی این فاصله زیاد و زیادتر می‌شود اما غافل از پنج زبان عشق هستیم که شناخت این پنج زبان می‌تواند ناجی هر رابطه باشد.

زبان اول عشق، کلام تایید‌آمیز

کلام تایید‌آمیز دقیقا به معنای تایید کردن و تشویق کردن نکات و جنبه‌های مثبت شخصیتی و رفتاری طرف مقابل است. بسیاری از ما به طور غیر‌ارادی در ارتباط‌مان فقط به دنبال نقاط ضعف طرف مقابل‌مان هستیم و به جای تایید و تشویق، از سرکوفت زدن و کندن زخم‌های کهنه یکدیگر لذت می‌بریم. در صورتی‌که اگر بدانیم کلام تایید‌آمیز چه معجزه‌ای می‌تواند در زندگی ما داشته باشد، همیشه به دنبال علتی برای تایید و تشویق طرف مقابلمان می‌گردیم. برای انسان‌هایی که زبان عشقشان کلام تاییدآمیز است، شنیدن جنبه‌های مثبت شخصیت، قدرشناسی و تایید شدن حیاتی‌ترین نیاز عاطفی است. به یاد داشته باشیم زبان، قدرت آفرینش زندگی و مرگ را دارد.

زبان دوم عشق، وقت گذاشتن برای یکدیگر

اشتباه رایج درباره این موضوع این است که بسیاری از افراد فکر می‌کنند همین‌که در کنار یکدیگر باشند، نیاز وقت گذاشتن برای یکدیگر را برآورده می‌سازند درحالی‌که برآورده کردن این نیاز خود نیازمند توجه و تمرکز کامل است. افرادی که زبان عشقشان وقت گذاشتن است نیازمند وقت گذاشتن به صورت متمرکز هستند. آنها نیاز دارند طرف مقابلشان با آنها به پیاده‌روی، خرید و غیره برود و وقتی صحبت می‌کنند طرفشان در چشمان آنها نگاه کند و به حرف‌هایشان به طور کامل و با توجه مستمر گوش فرا دهد.

زبان سوم عشق، دریافت هدیه

هدیه خریدن و هدیه گرفتن راه ابراز علاقه از سوی اینگونه افراد است. این افراد دوست دارند از طرف مقابلشان هدیه دریافت کنند اما نکته جالب اینجاست که معمولا ارزش مالی هدایا برای آنها بی‌اهمیت است و صرف خرید هدیه به آنها احساس محبوب بودن می‌بخشد.

زبان چهارم عشق، خدمت به یکدیگر

اینگونه افراد از خدمت کردن طرف مقابلشان به عشق آنها پی می‌برند. انجام دادن کارهای عقب افتاده، ظرف شستن، جارو کردن، لباس شستن و خرید کردن می‌تواند نمونه‌های بارزی برای ابراز محبت به اینگونه افراد باشد.

زبان پنجم عشق، تماس فیزیکی

برقراری ارتباط لمسی، ارتباط زناشویی، نوازش و در آغوش گرفتن، زیباترین احساس را در این دسته از افراد بوجود می‌آورد. این افراد بسیار احساساتی هستند و عشق خود را از طریق رابطه فیزیکی منتقل می‌کنند.

نتیجه

بعد از شناخت این پنج زبان، تازه متوجه می‌شویم که ما افراد زیادی را به‌راحتی قضاوت و سرزنش کرده‌ایم که چرا تو خواهان رابطه هستی، تو چرا همیشه پیش قدم می‌شوی... در صورتی‌که او بر اساس خواسته و نیازش عمل می‌کرده و ما غافل  بوده‌ایم.

در واقع لازمه داشتن یک رابطه عاطفی خوب، ابراز خواسته‌هایمان است، اینکه منتظر بمانیم طرف مقابلمان خواسته ما را بفهمد غیر‌ممکن است. برای داشتن یک رابطه رمانتیک و صمیمی، ‌تمرین گفتن و شنیدن لازم است. نیاز به هیچ عصای جادویی نیست، تنها باید همدیگر را بشناسیم، خواسته‌هایمان را سانسور نکنیم و یک رابطه جراتمندانه را تجربه کنیم.

 

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.