حضور نوجوانان در اداره اصفهان

پیشنهادهایی برای حضور فعال نوجوانان در شهر

نوجوانانْ آینده همه جوامع هستند و هر جامعه‌ای ترجیح می‌دهد نوجوانانش اوقات فراغت خود را با کارهای فرهنگی و ورزشی سپری کنند تا در فضاهای مجازی باشد. باتوجه‌به شرایط کرونایی و محدودیت‌های ایجادشده نوجوانان بیش‌ازپیش زمان‌های آزاد خود را در فضاهای مجازی سپری می‌کنند و همیشه مورد نکوهش اطرافیان خود نیز قرار می‌گیرند؛ اما هیچ کسی راه حل بهتری جلوی پایشان نمی‌گذارد تا به جای گذراندن اوقات فراغتشان در فضاهای مجازی انجام دهند.

چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰

کسب تجربه نیاز اول نوجوانان

نوجوانان نیازمند تجربه‌کردن و یادگیری هستند تا بتوانند انتخاب بهتری برای آینده زندگی‌شان داشته باشند. مدرسه تنها جایی نیست که یک نوجوان برای جامعه‌پذیری و انتخاب یک هدف درست به آن نیاز داشته باشد. غیر نوجوان‌ها، مثل جوانان و بزرگسالان همیشه فعالیت‌هایی مخصوص به خودشان را دارند که با انجام آن احساس آرامش و راحتی می‌کنند، اما این فعالیت‌ها برای نوجوانان وسعت زیادی ندارد و به چند چیز به‌خصوص محدود می‌شود و مهارت‌ها و استعدادهای زیادی سرکوب می‌شوند و اغلب این فعالیت‌های درنظرگرفته‌شده برای نوجوانان جذابیت لازم را ندارد و معمولا استقبال زیادی از آن‌ها نمی‌شود.

شما سبک زندگی‌تان را عوض کنید!

اگر غیر نوجوان‌ها خیلی از سبک زندگی نوجوان‌ها ناراحت هستند و می‌خواهند نوجوانان سبک زندگی بهتری را در پیش بگیرند، بهتر است اول سبک زندگی خودشان را تغییر دهند و سبک زندگی سالم‌تر و مفیدتری را پیش بگیرند تا کمی از فاصله‌های بین نوجوانان و غیر نوجوانان کمتر شود و دوم اینکه ارگان‌های مربوطه مانند آموزش‌وپرورش، بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی، فرهنگ و ارشاد و... کارگاه‌های مجازی و تا حد امکان حضوریِ رایگان مختلفی دررابطه‌با رشته‌هایی که اطلاعات کمتری در مورد آن‌ها وجود دارد مانند دانشکده‌های افسری و رشته‌ها خاصی مانند آتش‌نشانی و خلبانی تشکیل دهند تا همه نوجوانان به صورت یکسان بتوانند استعدادهای خودشان را بشناسند و به جای درس‌خواندن در مدرسه و سرخوردگی در درس‌ها و رشته‌هایی که دوست ندارند، وارد شغل‌های مورد علاقه‌شان شوند و در آینده تبدیل به غیر نوجوانانی نشوند که به شغلشان علاقه‌مند نیستند و برای آن ارزش و احترام قائل نیستند و آن را به نحو احسن انجام نمی‌دهند.

یادگیری مهارت‌های موردنیاز سبک زندگی سالم

نوجوانان می‌توانند گروه‌هایی با فعالیت‌های متفاوت تشکیل دهند و به بافت شهری نیز کمک کنند و به جای تک‌بعدی‌بودن مهارت‌های مورد نیاز یک سبک زندگی سالم را یاد بگیرند و علاقه‍‌مندی‌هایشان را دنبال کنند تا آینده‌شان تبدیل به یک زندگی بیهوده نشود. اگر غیر نوجوان‌ها می‌خواهند نوجوانان را به سمت فعالیت‌های هنری، ورزشی و اجتماعی سوق بدهند باید بستر این امر را نیز فراهم کنند و شغل‌هایی مخصوص به نوجوانان در نظر گرفته و از پتانسیل نوجوانان نیز استفاده کنند و در مسائل مربوط به نوجوانان، خودشان تصمیم‌گیرنده باشند و اجازه دهند که نوجوانان نیز وارد میدان شوند و در اتاق فکرها حضور مؤثر داشته باشند و تنها سیاه لشکری برای بستن دهان دیگر نوجوانانی که خواستار حق و حقوقشان و زندگی بهتر هستند، نباشند.

پیشنهادهایی برای حضور فعال نوجوانان در شهر

به طور مثال نوجوانان می‌توانند پس از دوره‌های مخصوص و یادگیری مهارت‌های لازم با هلال‌احمر و آتش‌نشانی در موارد کم‌خطر همکاری لازم را داشته باشند و مهارت‌های زیادی یاد بگیرند یا می‌توانند با یادگرفتن زبان ناشنوایان در سطح شهر کمک حال افراد ناشنوا باشند و همچنین می‌توانند پس از گذراندن چند دوره کتابداری به عنوان کتابدار در کتابخانه‌های کوچک مشغول به کار شوند. آن‌ها می‌توانند فعالیت‌های اجتماعی زیادی در رابطه با محیط‌زیست انجام دهند و گروه‌هایی برای حمایت از محیط‌زیست داشته باشند یا برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی گروه‌هایی را تشکیل دهند و در رابطه با معضلات زیست‌محیطی پویش‌های مردمی مختلفی راه‌اندازی کنند و به صورت عملی ارزشمندبودن طبیعت را به همه افراد جامعه نشان دهند. این فعالیت نوجوانان باعث می‌شود کودکان نیز اهمیت این امر را احساس کنند و در سنین بالاتر به عنوان یک ارزش جمعی به آن نگاه کنند تا بتوان به نحو احسن از محیط‌زیست و طبیعت محافظت کرد. همچنین انجام این موارد نیازمند تبلیغات گسترده‌ای است که باید در رابطه با آن کارگاه‌های مجازی و فعالیت‌های نوجوانان برگزار شود و این کارگاه‌ها به صورت گسترده و همگانی در سطح شهر پوشش داده شوند تا همه علاقه‌مندان بتوانند از آن‌ها استفاده کنند و در این حین غیر نوجوانان نیز تجربه‌های خودشان را در اختیار نوجوانان قرار دهند و به ارزش‌های یکسانی دست پیدا کنند. هرچه باشد در آینده همین نوجوانان جای آن‌ها را می‌گیرند و زمام امور در دست آن‌ها قرار می‌گیرد. در کنار همه این مزیت‌هایی که این توجه‌ها در پیش دارد باعث می‌شود انتخاب رشته و انتخاب آینده مورد علاقه برای نوجوانان آسان‌تر شود و آن‌ها می‌توانند انتخاب دقیق‌تر و شفاف‌تری داشته باشند و یکی از درگیری‌های ذهنی‌شان کمتر شود. معضلات تنها با حرف‌زدن حل نمی‌شوند و نیاز به تصمیم‌گیری‌های بهتر و دقیق‌تری دارند. عملکرد شما ارزش‌های شما را نشان می‌دهد، پس خودتان انتخاب کنید که می‌خواهید چگونه شناخته شوید!

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.