فوق‌قرمز بی‌خیالی!

مدیر مرکز بهداشت اصفهان در نشست با خبرنگاران با انتقاد شدید از بی‌توجهی همگانی به روند صعودی و فوق بحرانی کرونا می‌گوید: روزهای بحرانی‌تری پیش روی اصفهان است

بیمارستان‌ها پرشده‌اند، تخت خالی نیست، آمار مرگ‌ومیر روزبه‌روز بالاتر می‌رود، سن ابتلا به کرونا پایین آمده و به کودکان رسیده است، داروها حتی سرم‌های تزریقی کمیاب شده‌اند، مراجعان روزانه برای دادن تست کرونا بیشتر و بیشتر می‌شوند، توی این بــلبـشــوی کرونایی اما، مغازه‌ها، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، سینماها، پاسـاژها، تالارها، ورزشگاه‌ها، استخرها، آرایشگاه‌ها و... بازند... بازِباز! پیامک دعوت به تورهای مسافرتی با بهترین قیمت، روی گوشی‌ها می‌نشینند، تولدها و عقد و عروسی‌ها برقرار، کک هیچ‌کس نمی‌گزد؛ نه مردم نه مسئولان!

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

انگارنه‌انگار روزی چقدر آدم می‌روند سینه قبرستان. شرایط عادی شده است. گوربابای کرونا! شهر از قرمزی زیاد دارد سیاه می‌شود؛ اما خبری از محدودیت‌ها نیست. اوضاع آن‌قدر وخیم شده و ظرفیت بیمارستان‌ها جواب‌گو نیست که رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی در نامه‌ای خواستار تعطیلی یک‌هفته‌ای اصفهان شده است: «جناب آقای رضایی، استاندار محترم اصفهان... دستور فرمایید مداخله لازم جهت تعطیلی کامل و بدون قید و شرط موقت، حداقل به مدت یک هفته در شهر اصفهان و دیگر شهرستان‌های بحرانی با کنترل شدید ورودی و خروجی‌های شهرهای یادشده به‌عنوان یک اقدام کنترل فوری اتخاذ شود.»
دکتر کمال حیدری، مدیر مرکز بهداشت استان اصفهان، از شرایط موجود بسیار گله‌منـد است؛ از بی‌تفاوتی مردم و مسئولان که یقه کادر درمان را گرفته و دمار از روزگارشان درآورده اســت. او در گفــت‌وگـوی زنده اینستاگرامی خود با خبرنگاران می‌گوید: «وضعیت اصفهان در روزهای فعلی بسیار بحرانی و خراب است و متأسفانه مسئولان و مردم هر دو کرونا را رها کردند. بهتر است بگویم همه‌چیز رهاست.»

خبری از همراهی مردم و مسئولان نیست!

او معتقد است که در پیک پنجم کرونا با این حجم از نگرانی‌ها والبته جهش ویروس به نوع دلتا، همراهی همیشگی دستگاه‌های دولتی، اصناف و بخش خصوصی را نداشته‌ایم و از اجرای محدودیت‌ها خبری نیست. حیدری هشدار روزهای بدتر و شرایط بحرانی‌تر در اصفهان را درحالی می‌دهد که داد روسای بیمارستان‌ها چند روز گذشته بلند شد؛ اما صدایشان انگار به جایی نرسید!مدیر مرکز بهداشت استان اصفهان می‌گوید: «متأسفانه در پیک پنجم، سن ابتلا به کرونا بسیار پایین آمده و در شرایط فعلی، میانگین سنی مبتلایان در اصفهان 56 سال است؛ این در حالی است که پروتکل‌ها تنها کمتر از 30درصد رعایت می‌شوند.»

تاب‌آوری مردم کم شده یا کادر درمان؟

حیدری در توضیح شرایط فوق بحرانی اصفهان اضافه می‌کند: «در حال حاضر تعداد افراد علامت‌داری که برای تست کرونا مراجعه می‌کنند، به سه‌هزار نفر در روز رسیده و از سوی دیگر، قریب به دوهزار و ۵۰۸ نفر در بیمارستان‌ها بستری هستند که متأسفانه ۳۵۵ نفر از آن‌ها وضعیت وخیم و نگران‌کننده‌ای دارند.» او با اشاره به این موضوع که در موج چهارم کرونا دوهزار و ۱۰۰ تخت بیمارستانی در استان اشغال شد، اذعان می‌کند: «هم‌اکنون تعداد بیماران بستری از دوهزار و ۵۰۰ نفر عبور کرده و متأسفانه بیماری روند صعودی دارد.»
حیدری در خصوص این موضوع که می‌گویند تاب‌آوری مردم کم شده و آن‌ها خسته شده‌اند، معتقد است اگر قرار به خستگی باشد، خسته‌تر از کادر درمان در موضوع کرونا وجود ندارد. «مردم که فقط یک ماسک می‌زنند و فوق فوقش دورهمی‌ها و مهمانی‌ها و مسافرت‌هایشان کم شده است؛ پس کادر درمان که بیش از یک سال‌ونیم است در میدان خطر هستند، چه بگویند؟» مدیر مرکز بهداشت استان اصفهان تأکید می‌کند: «مردم باید تحمل خود را بالا ببرند تا این روزهای سخت هم به پایان برسد و جامعه با واکسیناسیون سراسری به ایمنی نسبی دست پیدا کند.»

برای اعمال محدودیت‌ها خیلی دیر شده است

حیدری با ابراز تأسف از این موضوع که در موج فعلی، محدودیت‌ها مانند قبل اجرایی نشد، به نامه رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی به استاندار اصفهان برای اعمال تعطیلی و محدودیت‌ها در نقاط بحرانی استان اشاره می‌کند و می‌گوید: «در حال حاضر منتظریم ببینیم ستاد کرونای اســتــان چه تــصمیــمی می‌گیرد.» آن‌طور که مدیر مرکز بهداشت استان اصفهان عنوان می‌کند حتی اگر همین امروز و فردا با محدودیت‌ها موافقت شود، دیر شده و ما دو هفته پیش انتظار اعمال محدودیت‌ها را در اصفهان داشتیم.
حیدری با اشاره به پرشدن ظرفیت بیمارستان‌های دولتی در اصفهان و اینکه سیستم درمان در حال قفل‌شدن است، می‌گوید: «در حال حاضر بیمارستان‌های خصوصی، درمانگاه‌ها و خیریه‌ها وارد مدار و چرخه کرونا شده‌اند و البته چیزی تا تکمیل ظرفیت آن‌ها نمانده است.»

گوش هیچ‌کس  بدهکار هشدارها نیست

او در خصوص عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح جامعه، می‌گوید: «متأسفانه عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم در حالی صورت می‌گیرد که باوجود شرایط حاد و فوق بحرانی در اصفهان، هنوز قهوه‌خانه‌ها، ورزشــگاه‌هـــا و بــســیـــاری از مشاغل غیرضروری باز هستند و متأسفانه هیچ مسئولی گوشش بدهکار و پاسخ‌گوی این مسئله نیست». او یادآور می‌شود: «این موضوع به دستگاه‌های مربوط برمی‌گردد؛ زیرا دستورالعمل‌ها ابلاغ ‌شده  است؛ اما دستگاه‌ها اجرا نمی‌کنند.»

نمی‌توانیم تخت بیمارستانی تولید کنیم

او با ابراز تأسف از این موضوع می‌گوید: «در شرایط فعلی اگر قرار به بی‌توجهی مسئولان مربوط است، ما خدمات مراقبتی و واکسیناسیون را کنار بگذاریم و فقط دغدغه‌مند این موضوع شویم تا پروتکل‌ها در جامعه رعایت شود.» حیدری با اشاره به کمبود تخت‌های بیمارستانی نیز عنوان می‌کند: «ما نمی‌توانیم در این شرایط، تخت بیمارستان تولید کنیم؛ لذا مدیریت شرایط موجود، عزم همگانی می‌خواهد.»
او با اشاره به روند واکسیناسیون در استان اصفهان خاطرنشان می‌کند: «خوشبختانه اصفـهان درزمـینـــه واکسیناسیون کرونا شرایط بهتری نسبت به استان‌های دیگر دارد و بیشترین تزریق واکسن را تا به امروز در بین استان‌های دیگر داشته است.» حیدری با اشاره به این‌که تا دو هفته پیش، 19 مرکز تجمیعی واکسیناسیون در اصفهان دایر بود، می‌گوید: «با افزایش سرعت واکسیناسیون، خوشبختانه تعداد این مراکز به 27 مرکز در اصفهان رسیده است.» آن‌طور که مدیر مرکز بهداشت استان اصفهان می‌گوید 79 مرکز غیرتجمعی هم در شهرستان‌های استان اصفهان فعال‌شده و مشغول واکسیناسیون مردم در اقصی‌نقاط استان هستند.

مردم خودشان مراکز واکسیناسیون را شلوغ کرده‌اند

او در خصوص شلوغی مراکز واکسیناسیون نیز می‌گوید: «شلوغی مراکز به این دلیل است که مردم بدون اینکه پیامکی دریافت کنند، راهی مراکز واکسیناسیون می‌شوند؛ درصورتی‌که باید منتظر دعوت‌نامه پیامکی باشند.» به گفته این مقام مسئول، فراخوان ثبت‌نام گروه‌های سنی در سامانه سلامت به معنای مراجعه برای واکسیناسیون نیست و افراد باید بعد از ثبت‌نام در سامانه، منتظر فراخوان بمانند.

سینوفارم؛ واکسن فعلی در اصفهان

حیدری در خصوص نوع واکسنی که در اصفهان موجود است می‌گوید: «در حال حاضر واکسنی که به تعداد زیاد در مراکز واکسیناسیون ما وجود دارد، واکسن سینوفارم چین است.» او در خصوص تزریق واکسن برکت در اصفهان اضافه می‌کند: «واکسن برکت به تعداد محدود در یکی از مراکز واکسیناسیون جنب بیمارستان الزهرا موجود بود و به تعدادی از همشهریان تزریق شد.» حیدری ادامه می‌دهد: «واکسن ایرانی برکت به هر میزان که به دست ما برسد، در مراکز واکسیناسیون توزیع می‌شود.» به گفته او، افراد برای نوع خاصی از واکسن اصرار نکنند؛ چراکه به‌طورکلی تفاوت چندانی با همدیگر ندارند و همه مورد تأیید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هستند.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.