ایده‌کاپ نهم اصفهان به پایان راه خود رسید

آیین اختتامیه با حضور مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند و مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری برگزار شد

آیین اختتامیه ایده‌کاپ نهم با حضور مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان و مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان برگزار و در این مراسم از نفرات برتر ایده‌کاپ نهم تقدیر شد. مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در این اختتامیه گفت: از خانواده‌های دغدغه‌مند تشکر می‌کنم که برای مشارکت کودکان خود ریل‌گذاری لازم را انجام می‌دهند. خوشحالم که در این دوره توانستیم کارهایی را انجام دهیم تا در کنار کودکان، نوجوانان و جوانان دغدغه‌مند باشیم؛ زیرا دغدغه‌مندی افراد موضوعی است که توجه به موضوعات شهری را تغییر می‌دهد.

چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰

 رحیم محمدی با بیان اینکه محیط زیست همیشه یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری بوده است، تصریح کرد: بسیاری از ما توانمندی هایی داریم که با توجه به توانایی‌ها می‌توانیم ایده‌های خوبی ارائه کنیم تا محیط زیست بهتری داشته باشیم که این اقدام مفید در مجموعه مدیریت شهری اصفهان انجام شده است. اگر تلاش می‌کنیم اقدامی انجام دهیم، باید از لایه‌های پایینی و سنین کمتر استفاده کنیم. او با اشاره به اینکه کارهای خلاقانه برای محیط و انسان‌های خاص نیست، تصریح کرد: این موضوع در ایده‌کاپ نهم قابل مشاهده بود و ما توانستیم از توانمندی کودکان در این مسابقه استفاده کنیم. ابتدا هزار و ۹۵۰ طرح و ایده به دبیرخانه ارسال شد که این موضوع نشان‌دهنده این است که شهر ما جای سرمایه‌گذاری دارد و افراد در این گروه سنی بسیار دغدغه مند هستند که این موضوع باعث شد طرح‌های خوبی به دبیرخانه ارسال شود. مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با بیان اینکه مشارکت ذی‌نفعان دیگری مانند آموزش و پرورش و سرای دانش‌آموزی به ما خدمات خوبی را ارائه کرد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر این کار تعاملی بین دستگاه خدماتی و آموزشی ایجاد کرده است. باید راهکارها را درست و در مکان‌هایی ارائه دهیم که بازتاب این ایده‌ها به خود شهرداری بازگردد و مدیریت شهری بتواند از آن‌ها استفاده کند. محمدی خاطرنشان کرد: با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توانیم شهر را بهتر مدیریت کنیم. برگزاری این ایده‌کاپ باعث افزایش اعتماد‌به‌نفس می‌شود که ارتقای این درجه عزت نفس و احترام به هم‌نوع را نیز به همراه دارد؛ تعلیم و تربیت ما باید به سمتی برود که انسان احساس مفید بودن کند. او گفت: کیفیت طرح‌های ارائه شده زیاد بود و ما شاهد رقابتی سالم بودیم. زیباترین صحنه این رقابت زمانی بود که کودکان از ایده‌های خود دفاع می‌کردند. مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه اگر فرایندها کنار یکدیگر قرار بگیرند، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود، بیان کرد: ایده‌کاپ نهم در ابتدا دغدغه‌مندی را به ظرفیت و سپس به کیفیت تبدیل کرد که این کیفیت، باعث توسعه جامعه می‌شود که زیرساخت اصلی آن کودکان و نوجوانان هستند. اگر بخواهیم بهتر زندگی کنیم باید به مسائل شهری نگاه بهتری داشته باشیم. سازمان پسماند به دلیل ارتباطی که با محیط‌زیست دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و شهروندان باید همراه این سازمان باشند. محمدی با بیان اینکه در توسعه پایدار، محیط زیست مهم‌ترین نقش را دارد، اضافه کرد: این سازمان نیازمند کمک و مشارکت مردم است و از افراد خلاق استفاده می‌کند. این مجموعه تلاش می‌کند ایده‌ها را تجاری‌سازی و سپس ثبت کند؛ همچنین در صورت نیاز آن‌ها را تکثیر و سپس محصول اصلی را از صاحبان طرح با قیمتی خوب خریداری کند. او با بیان اینکه آورده غیر مستقیم برای سازمان مدیریت پسماند از اهمیت بیشتری برخوردار است، خاطرنشان کرد: شهر اصفهان در تفکیک، تولید و جمع آوری زباله پیشرو است و تلاش می‌کند از زباله‌ها انرژی‌های خوبی دریافت کند تا کمتر شاهد زباله‌های دفنی باشیم. ما هرسال برای بهتر اداره‌کردن شهر نیازمند خلاقیت و نوآوری‌های شهری هستیم تا وضعیت بهبود پیدا کند.

برای بهبود وضعیت پسماند شهر، نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم

مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان نیز در این آیین گفت: یکی از مشکلات اصلی کلان‌شهر ها زباله، جمع‌آوری آن و بهره‌گیری بازیافتی و پسماند از زباله‌هاست. روزانه بالغ بر هزار تن زباله جمع‌آوری می‌شود که فرایندهایی روی آن انجام می‌شود؛ البته شرکت‌کنندگان ایده‌کاپ از نزدیک شاهد این فرایندها بوده‌اند. مرتضی نصوحی با بیان اینکه برای بهبود وضعیت پسماند شهر نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم، تصریح کرد: این موضوع برای شهرداری اصفهان مهم است؛ زیرا مدیریت و جمع‌آوری پسماند باید با برنامه‌ریزی باشد و اگر روزی این زباله‌ها جمع‌آوری نشود، شهر مملو از زباله خواهد شد. در این ایده‌کاپ شاهد طرح‌های خوبی از سوی دانش‌آموزان بودیم. مدیریت پسماند حامی طرح‌ها بوده  است و ثمرات خوبی را به همراه داشت. او ادامه داد: برخی از موضوعات مربوط به این کار در دستور کار قرار گرفته اما باید فرهنگ‌سازی لازم را انجام بدهیم و دانش‌آموزان را درگیر کنیم؛ زیرا این درگیری فرهنگ‌سازی را در پی دارد و ورود به این قضیه به موضوعات زیست‌محیطی نیز توجه دارد.

افزودن دیدگاه جدید

Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.